Start arrow Szkoła globalna
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Szkoła globalna
Najaktywniejsze Europejki z klasy IIIe w Brukseli PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
27.10.2012.

Uczennice, które wykazały się najbardziej dynamicznym i aktywnym działaniem na polu europejskim w trakcie realizacji konkursowego szkolnego projektu European Language Label, zostały w nagrodę zaproszone do Belgii przez panią Joannę Skrzydlewską -  Posłankę do Parlamentu Europejskiego.

Dorota Gierańczyk, Katrzyna Kapecka, Martyna Płussa, Paulina Szewczyk wraz z prof. Bogumiłą Miodyńską Kowalczyk w dniach 23 - 27 czerwca 2012r. przebywały w Belgii. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Brugii oraz stolicy Belgii - Brukseli.

 

Zmieniony ( 10.11.2012. )
Czytaj całość…
 
Dni Austrii w Łodzi 2012 PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
27.10.2012.

Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie Klubu Europejskiego „Szkoła Globalna i Humanitarna” uczestniczyli w Dniach Austrii w Łodzi, które trwały od 16-19 października 2012r. 

W bieżącym roku miały one szczególnie uroczysty charakter. Poświęcone były bowiem trzem ważnym rocznicom: XV-leciu Konsulatu Austrii w Łodzi, XV-leciu współpracującego z Konsulatem Raiffeisen Bank w Łodzi a także XV-leciu monodramu – „Sex, Prochy & Rock and roll”. Przedstawienie to w mistrzowskim wykonaniu aktora Bronisława Wrocławskiego odbywało się w pięknej scenerii Teatru im. Stefana Jaracza uświetniając wielokrotnie Dni Austrii w Łodzi.

 

 

Uczestnicy rautu dyplomatycznego, którzy przybyli do teatru na zaproszenie pana Szczepana Miłosza - Honorowego Konsula Austrii w Łodzi, obejrzeli także prezentację multimedialną największego regionu narciarskiego Austrii - Ski Amadeo.

Młodzież uczestniczyła również w koncercie „Wiedeńskie nastroje” zespołu „Alla Vienna”, który odbył się w Widzewskim Domu Kultury „502”. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania pięknych utworów kompozytorów europejskich. Zespół „Alla Vienna” składający się z siedmiu instrumentalistów związanych z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina oraz Filharmonią Świętokrzyską zaprezentował muzykę różnych epok, stylów i gatunków. W repertuarze znalazły się:

1. G. Rossini – Uwertura „Wilhelm Tell”
2. J. Strauss – “Nad pięknym modrym Dunajem”
3. J. Brahms – „Taniec Węgierski nr 5”
4. J. Strauss – Annen Polka
5. J. Strauss – Polka Polowanie
6. J. Strauss – Marsz egipski
7. J. Strauss – Polka Tritsch Tratsch
8. P. Czajkowski – Walc kwiatów
9. J. Strauss – Perpetum mobile
10. J. Offenbach - Can can
11. J. Strauss – Radetzky Marsz

Wydarzeniom związanym z Dniami Austrii w Łodzi towarzyszyła wystawa obrazów J. Jachimek „Agnieszka Gill”, którą również młodzież miała możliwość obejrzenia.

Tegoroczne Dni Austrii przyczyniły się do poszerzenia wiedzy na temat kultury Europy stając się równocześnie inspiracją do dalszych rozważań o wielokulturowości i tolerancji.

Zmieniony ( 03.11.2012. )
 
Dorota Gierańczyk finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Jestem szefową PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
11.10.2012.

Dorota Gierańczyk, uczennica klasy europejskiej IIIe, została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu „Jestem szefową” zorganizowanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania, Ministra Edukacji Narodowej oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Celem konkursu jest przełamywanie stereotypów oraz promowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku kobiet.

 Jury złożone z liderek i liderów polskiej sceny politycznej i gospodarczej przyznało Dorocie wyróżnienie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej za esej pt. „Filiżanka pełna wspomnień”, w którym przedstawiła pracę kobiety na stanowisku kierowniczym w instytucji europejskiej. Dorota została objęta ministerialnym programem rozwojowym zawierającym takie elementy jak: szkolenia z umiejętności przywódczych, mentoring i wizyty studyjne w wybranych instytucjach, spotkania z kobietami pełniącymi najwyższe funkcje kierownicze w świecie polityki, biznesu oraz mediów.
 

 

Gala wręczenia nagród odbyła się w dn. 12 września 2012r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W uroczystości udział wzięło wiele osobistości, m.in Krystyna Szumilas - Minister Edukacji Narodowej, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, przedstawiciele Komisji Europejskiej, posłanki i posłowie na Sejm RP, przedstawiciele firm, m.in. Marek Kosycarz - Dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej Microsoft.

DOROCIE SERDECZNIE GRATULUJEMY SUKCESU!Zmieniony ( 03.11.2012. )
Czytaj całość…
 
Projekt Oddajcie mi swoje dzieci! PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
11.10.2012.

Od kwietnia do października 2012r. uczniowie klasy europejskiej uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Oddajcie mi swoje dzieci!” prowadzonym przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Celem tego projektu było przybliżenie uczniom historii Litzmannstadt Ghetto, ze szczególnym uwzględnieniem losów uwięzionych w nim dzieci.


Zmieniony ( 12.10.2012. )
Czytaj całość…
 
Marsz Pamięci w 70. rocznicę "Wielkiej Szpery" PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
10.10.2012.

4 września 2012r. przedstawiciele klasy europejskiej IIIe wzięli udział Marszu Pamięci w 70 rocznicę „Wielkiej Szpery”.

5 września 1942 r. Niemcy rozpoczęli w łódzkim getcie akcję wywożenia do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem nieprzydatnych do pracy - dzieci poniżej 10 lat, osób starszych i chorych. Akcja nazwana Wielką Szperą pochłonęła życie od 15 do 20 tys. Żydów. Słowo "Szpera" pochodzi od niemieckich słów "Allgemeine Gehsperre" i oznacza wprowadzony przez Niemców całkowity zakaz opuszczania domów.

 


 


W  Marszu Pamięci wzięli udział  przedstawiciele władz województwa i miasta prowadząc blisko 200 osobową grupę, głównie młodzieży łódzkich szkół. Trasa Marszu prowadziła od opustoszałego szpitala przy ul. Łagiewnickiej 36, przez ulice którymi wiódł szlak wywożonych 70 lat temu dzieci do Stacji Radegast. Chcąc uczcić pamięć żydowskich dzieci z łódzkiego getta zamordowanych podczas Wielkiej Szpery uczestnicy Marszu Pamięci złożyli zabawki pod tablicą pamiątkową na Stacji Radegast. Zabawki te zostały przewiezione do Chełmna nad Nerem, gdzie na terenie ośrodka zagłady wzbogaciły istniejącą tam ekspozycję muzealną.

Zmieniony ( 10.11.2012. )
Czytaj całość…
 
Projekt Ocalić od zapomnienia PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
09.10.2012.

W ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” przeprowadzonego przez Klub Europejski „Szkoła Globalna i Humanitarna” młodzież wykonała wystawę, na której przedstawiła ludzi, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów przed Holokaustem i za swoją szlachetną i bohaterską postawę zostali uhonorowani Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Na wystawie zaprezentowano sylwetki pani Ireny Sendlerowej oraz państwa Józefy i Bolesława Boratyńskich odznaczonych właśnie tym Medalem.  Przedstawiliśmy także oryginalne dokumenty i zdjęcia z Izraela z uroczystości nadania tego odznaczenia państwu Boratyńskim, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości ich rodziny mieszkającej w Łodzi. Postaci innych osób nagrodzonych Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata zaprezentowaliśmy dzięki materiałom otrzymanym z Instytutu The Yewish Foundation.


 

Zmieniony ( 12.10.2012. )
Czytaj całość…
 
Wystawa fotograficzna Dzieci z łódzkiego getta PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
05.10.2012.

Zaprezentowana w naszej szkole wystawa fotografii pt. "Dzieci z łódzkiego getta" pochodzi z Archiwum Państwowego w Łodzi. Składa się ze zdjęć autorstwa Mendela Grosmana i Henryka Rossa. Tematem poruszających, czarno-białych fotografii są tragiczne losy najmłodszych więźniów Litzmannstadt Getto. Wystawa ta została zaprezentowana także mieszkańcom Łodzi z okazji obchodów 68. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 70. rocznicy Wielkiej Szpery na Cmentarzu Żydowskim.

 


 

Zmieniony ( 12.10.2012. )
Czytaj całość…
 
Wyjazd edukacyjny do Chełmna nad Nerem PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
05.10.2012.

Uczniowie klasy europejskej IIIe w dniu 30 maja 2012r. wzięli udział w zorganizowanym przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wyjeździe edukacyjnym do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem.

 

 

W Chełmnie nad Nerem (niem. Kulmhof an der Nehr) istniał ośrodek zagłady, który działał od jesieni 1941 roku do kwietnia 1943 oraz krótko w roku 1944. Zginęło w nim około 340 tys. osób, głównie Żydów z Kraju Warty, getta łódzkiego,  terenów Europy Zachodniej. W ośrodku tym poniosło śmierć około 5 tys. Cyganów.  We wrześniu 1942 przywieziono na teren ośrodka blisko 20 tysięcy dzieci poniżej 10 roku życia i osób powyżej 65 lat. W roku 2012 obchodziliśmy 70. rocznicę tych wydarzeń  zwanych Wielką Szperą.

Zmieniony ( 17.11.2012. )
Czytaj całość…
 
Zaproszenie do Klubu Europejskiego Szkoła Globalna i Humanitarna PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
01.10.2012.
ImageKoleżanki i Koledzy,

jeśli chcecie,

•    zdobywać wiedzę na temat współzależności globalnych, pomocy humanitarnej i rozwojowej, uchodźstwa i repatriacji,

•    uczyć się, jak mądrze i skutecznie pomagać,

•    mieć świadomość swojego wpływu na sprawy lokalne i globalne,

•    promować w społeczności lokalnej działania na rzecz uchodźców, repatriantów i mieszkańców krajów globalnego Południa
 
•    przyczyniać się do zmiany świata na lepszy i bardziej sprawiedliwy,

•    poznawać różne kultury świata

•    kształcić umiejętność posługiwania się językami obcymi m.in. podczas zagranicznych wyjazdów edukacyjnych

•    brać udział w europejskich projektach i konkursach

zapraszamy Was do udziału w pracach Klubu Europejskiego „Szkoła Globalna i Humanitarna” działającego przy naszym liceum. Czekamy na Was!

Klubowicze SGiH

Zmieniony ( 12.10.2012. )
 
Medal "Serce - Dziecku" PDF Drukuj
Wpisał: Jolanta Swiryd   
01.06.2012.

Kapituła Medalu "Serce - Dziecku", działająca przy Stowarzyszeniu Komitet Dziecka, w dniu 10 maja 2012 r. na wniosek uczniów naszej szkoły przyznała XXIII Liceum Ogólnokształcącemu MEDAL SERCE - DZIECKU za zasługi w pracy społecznej na rzecz dzieci.


Wręczenie Medalu nastąpiło 1 czerwca 2012 roku o godz. 12.00 w trakcie uroczystości pod pomnikiem "Pękniętego Serca" w Parku Szarych Szeregów.


 

Zmieniony ( 09.05.2013. )
Czytaj całość…
 
Nasze liceum w klubie szkół UNICEF PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
15.05.2012.
ImageXXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi  przystąpiło do Klubu Szkół UNICEF. Do tej pory mieliśmy status Szkoły Współpracującej z UNICEF.
Stało się to dzięki współpracy Klubu Europejskiego „Szkoła Globalna i Humanitarna” z UNICEF Polska. Za tę współpracę i działania Klubu w ramach ogólnopolskiej kampanii „Wszystkie kolory Świata” nasze liceum otrzymało Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym w 2011/2012.
Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych pomocą humanitarną.  Otwórzmy serca na potrzeby innych, w najodleglejszych zakątkach świata wesprzyjmy tych, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują. Możemy pomóc dzięki własnej aktywności, kreatywności i talentom.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"
Jan Paweł II

 

Więcej na: www.unicef.pl

Klub Szkół UNICEF zrzesza szkoły, które chcą aktywnie uczestniczyć w projektach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF oraz które chcą włączyć się w akcje humanitarne dedykowane najbardziej potrzebującym dzieciom z całego świata.
 
Korzyści wynikające z przynależności do Klubu Szkół UNICEF
 
Wszystkie szkoły należące do klubu:
- jako pierwsze będą informowane o akcjach, projektach edukacyjnych i inicjatywach
  UNICEF
- będą miały zagwarantowane zaproszenie do wszystkich konkursów UNICEF, unikalne
  materiały UNICEF z całego świata (teksty, filmy, prezentacje, zdjęcia)
- uzyskują prawa do używania logo „Klubu Szkół UNICEF
- lista szkół jest zamieszczona na stronie internetowej UNICEF
.”

Zmieniony ( 15.05.2012. )
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 nast. » koniec »»

Pozycje :: 22 - 42 z 79
© 2021 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz