Start arrow Szkoła globalna
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Szkoła globalna
II miejsce Patryka Michałowicza w wielokulturowym europejskim konkursie Eurogame PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
02.01.2012.

Patryk Michałowicz (2E) będąc członkiem międzynarodowego czteroosobowego zespołu młodzieżowego zajął II miejsce w Europejskim Konkursie Eurogame. Konkurs ten zorganizowany został przez Parlament Europejski w Strasburgu w ramach programu edukacyjnego "Euroscola" (16.12.2011r.).

 

 

Zmieniony ( 15.01.2012. )
Czytaj całość…
 
Tydzień Edukacji Globalnej TEG 2011 PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
07.12.2011.

ImageTydzień Edukacji Globalnej TEG (12-20 listopada 2011r.) pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Polskiej Akcji Humanitarnej jest międzynarodową inicjatywą edukacyjną w państwach członkowskich Rady Europy. Tegoroczny TEG odbył się  pod hasłem „Działaj dla Świata”. W naszym liceum odbyły się w ramach TEG działania skupiające uwagę młodzieży na ważnych problemach globalnego świata oraz sposobach ich rozwiązywania.

Uczniowie wykonali  wystawę pod hasłem: „Prawo do edukacji - kluczem do rozwoju różnorodności” na przykładzie Afganistanu. Ponadto uczniowie klasy IIE wzięli udział w warsztatach historyczno-językowych nt.: „Afganistan. Dzieci chcą się uczyć” oraz w lekcji języka niemieckiego poświęconej tej problematyce.
                                                                                                     
Uczniowie mieli możliwość zdobycia wiedzy o Afganistanie, jego przeszłości i współczesności. Kraj ten zaciekawił ich m.in. z powodu udziału polskich żołnierzy w toczonych tym państwie walkach – dużo pytań dotyczyło właśnie tego zagadnienia. Uczniowie pracowali chętnie na bazie wystawy, którą sami wykonali. Sądzimy więc, że taka forma pracy jest dla młodzieży ciekawa i  motywująca do aktywnych działań.

Zmieniony ( 29.01.2012. )
Czytaj całość…
 
Zaproszenie do Brukseli od pani Joanny Skrzydlewskiej PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
01.12.2011.

25 listopada 2011 r. był dla klasy europejskiej 2E dniem szczególnie uroczystym. W naszej szkole gościła pani Joanna Skrzydlewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Szanownego gościa powitała Dyrektor Szkoły pani Jolanta Swiryd. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 2E oraz panie profesor Bogumiła Miodyńska Kowalczyk i Eugenia Kowalska.

Młodzież przygotowała ekspozycję przedstawiająca bogaty dorobek Klubu Europejskiego Szkoła Globalna i Humanitarna. O jego osiągnięciach i licznych sukcesach opowiedziały uczennice Martyna Płussa, Dagmara Lebioda, Katarzyna Kapecka, Katarzyna Mentrycka, Joanna Pawelczyk, Dominika Gajewska i Mateusz Bojanowski.


 

Zmieniony ( 15.01.2012. )
Czytaj całość…
 
Szkolny Mistrz Ortografii Niemieckiej 2011 PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
21.11.2011.
Monika Brzezińska z klasy 2H została Szkolnym Mistrzem Ortografii Niemieckiej 2011 r., ponieważ otrzymała najlepszy wynik w naszym liceum w II Ogólnopolskim Dyktandzie Języka Niemieckiego. Das Deutsch Diktat zostało zorganizowane przez  Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, honorowy patronat objął JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach.
 
Image 

Monika zdobyła tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii Niemieckiej już po raz drugi (także w roku 2010).

Serdecznie Monice gratulujemy i życzymy „połamania pióra” w etapie regionalnym!

 Image

 

Zmieniony ( 15.01.2012. )
 
Urzędnik Komisji Europejskiej w naszej szkole PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk   
07.11.2011.

Nasze liceum znalazło się wśród wybranych szkół, które odwiedzili pracownicy Komisji Europejskiej. W dniu 4 listopada 2011r. gościliśmy pana Jacka Wolskiego – urzędnika Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa komisji Europejskiej. Wizytę tę złożył nasz gość w ramach unijnego programu "Powrót do szkoły” (Back to School). W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas europejskich IIe i IIIc.


Program „Back to School” jest realizowany w związku ze sprawowaniem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Współorganizatorami programu są Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W ramach tej inicjatywy wybrani polscy urzędnicy Komisji Europejskiej odwiedzają bliskie im szkoły po to, by przybliżyć ich uczniom ideę Unii Europejskiej, porozmawiać i podzielić się swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych.

Zmieniony ( 26.11.2011. )
Czytaj całość…
 
Twórczy Nauczyciel - prof. Bogumiła Miodyńska Kowalczyk PDF Drukuj
Wpisał: Arkadiusz Gawełek   
23.10.2011.

Miło nam poinformować, że I miejsce w Polsce i tytuł "Twórczy Nauczyciel" 2011 r. zdobyła pani prof. Bogumiła Miodyńska Kowalczyk, nauczycielka języka niemieckiego naszego liceum.

 


W dniu 20 października 2011 r. został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs "Twórczy Nauczyciel" zorganizowany przez Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną i Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Patronat nad konkursem objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej,  Rzecznik Praw Dziecka, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Marszałek Województwa Łódzkiego, Wojewoda Łódzki, Prezydent Miasta Łodzi, Łódzki Kurator Oświaty oraz Instytut Badań Edukacyjnych.

  

 
Na uroczystości wręczenia nagród w AHE obecna była pani dyrektor Jolanta Swiryd wraz z delegacją klasy 2E.

  

Pani Profesor serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Zmieniony ( 28.02.2012. )
 
Dni Austrii w Łodzi - spotkanie różnych kultur PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk   
22.10.2011.

W dniach 9 -13 października 2011r. tradycyjnie już uczestniczyliśmy w obchodach Dni Austrii w Łodzi. Uroczysta inauguracja tego wydarzenia miała miejsce w Teatrze im. Stefana Jaracza i rozpoczęła się  od obejrzenia spektaklu Erica Bogosiana „Czołem wbijając gwoździe w podłogę” w reżyserii Jacka Orłowskiego. Był to kolejny już, po „Seksie, prochach i rock & rollu” wieczór teatralny, wypełniony satyrycznymi monologami Erica Bogosiana -  amerykańskiego aktora, dramaturga i pisarza pochodzenia ormiańskiego. Obydwa monodramy obejrzeliśmy w świetnej interpretacji Bronisława Wrocławskiego.Czytaj całość…
 
Wręczenie certyfikatu ELL 2011 PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
08.10.2011.

Europejski Znak Innowacyjności w Dziedzinie Nauczania i Uczenia Się Języków Obcych dla naszego liceum!

 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi jest po raz trzeci laureatem Europejskiego Konkursu European Language Label i zostało uhonorowane Certyfikatem European Language Label 2011 - Europejski Znak Innowacyjności w Dziedzinie Nauczania i Uczenia Się Języków Obcych.
 
 

 
Zmieniony ( 12.10.2011. )
Czytaj całość…
 
Wystawa językowo-historyczna PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk   
04.05.2011.

Wystawa językowo-historyczna „Kolonializm a języki obce w byłych koloniach europejskich” została przygotowana również w językach obcych, głównie w języku niemieckim. Uczniowie przygotowali m.in. mapy obrazujące zależność kolonializmu i języków obecnie używanych w byłych koloniach europejskich oraz wykresy dokumentujące zasięg terytorialny urzędowych języków  świata.

W części „Łódzka Wieża Babel” zaprezentowane są słowniczki zawierające  200 (wybranych przez uczniów) podstawowych słów i zwrotów w językach kultur reprezentowanych w Łodzi  oraz informacje dotyczące studiów lingwistycznych i zawodu tłumacza.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Wystawa została zorganizowana w ramach językowo-historycznego projektu „Wielokulturowa Łódź - wczoraj i dziś”

1.
1.jpg
2.
10.jpg
3.
11.jpg
4.
12.jpg
5.
2.jpg
6.
3.jpg
7.
4.jpg
8.
5.jpg
9.
6.jpg
10.
7.jpg
11.
8.jpg
12.
9.jpg

 
Kto mieszka za ścianą PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk   
27.04.2011.

Realizatorzy projektu językowo-historycznego „Wielokulturowa Łódź - wczoraj i dziś” byli w dniu 19 kwietnia 2011r. z wizytą w  Urzędzie dla Cudzoziemców w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 103 w celu zdobycia informacji o repatriantach i cudzoziemcach, którzy mieszkają w Łodzi i województwie łódzkim.

Oto informacje, których udzieliła pani Monika Skonieczna, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców.

Image


Należy mieć na względzie, iż liczba cudzoziemców ulega ciągłej zmianie. Cudzoziemcy legalizują swój pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z uwagi na wykonywanie pracy, małżeństwo z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej oraz studia. Zgodnie z danymi zawartymi w systemie informatycznym „Pobyt” na terenie województwa łódzkiego przebywało na dzień 1 czerwca 2010 roku 10 848 cudzoziemców. Pochodzą oni ze 144 krajów świata. Ponadto w roku 2010 w Łodzi przebywało 21 repatriantów (9 rodzin) z Kazachstanu (75%) oraz Uzbekistanu i Rosji.

Na następnej stronie zamieszczamy do pobrania alfabetyczną listę cudzoziemców z poszczególnych krajów świata.

Zapraszamy do zapoznania się z danymi Urzędu dla Cudzoziemców w Łodzi. Warto jest wiedzieć, kto mieszka za ścianą …

Zmieniony ( 16.05.2011. )
Czytaj całość…
 
Językowo-historyczny wyjazd edukacyjny do Niemiec 2011 PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk   
21.04.2011.

W dniach 13 i 14 kwietnia 2011 roku uczniowie naszego liceum wzięli udział w językowo-historycznym wyjeździe edukacyjnym do Niemiec. Zwiedzili m.in. Berlin - słynne muzeum Muzeum Pergamonu, Tropcal Islands - Wyspę Tropikalną, Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie n/Odrą.

Zwiedzanie Muzeum Pergamonu stanowiło doskonałą możliwość sprawdzenia wiadomości z z historii - okresu starożytności oraz  języków  obcych.

Znajdująca się koło Berlina Tropikal Islands to oferta nie tylko spędzenia wolnego czasu ale również poznania przyrody dalekich „gorących” zakątków  świata, m.in. lasu tropikalnego i orientu z jego przepięknymi krajobrazami.

Dzięki uczestnictwu w Dniach Otwartych Europejskiego Uniwersytetu Viadrina uczniowie poznali ofertę studiów w języku niemieckim oraz innych językach obcych a w szczególności nowo powstałego kierunku filologii niemieckiej.

Miło było spotkać właśnie tam dwójkę absolwentów, którzy bezpośrednio po ukończeniu naszego liceum (Michał – w roku szkolnym 2008/2009 oraz Paulina - 2009/2010) podjęli studia na  germanistyce na Uniwersytecie Łódzkim i są zainteresowani  kontynuowaniem tego kierunku właśnie na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie n/Odrą.

1.
1.jpg
2.
10.jpg
3.
11.jpg
4.
12.jpg
5.
13.jpg
6.
14.jpg
7.
15.jpg
8.
3.jpg
9.
4.jpg
10.
5.jpg
11.
6.jpg
12.
7.jpg
13.
8.jpg
14.
9.jpg

Zmieniony ( 31.05.2011. )
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 nast. » koniec »»

Pozycje :: 43 - 63 z 79
© 2021 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz