Start arrow Aktualności
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Aktualności
Nasza szkoła wyróżniona PDF Drukuj
Wpisał: Arkadiusz Gawełek   
14.12.2012.

W dzisiejszym (14 grudnia) łódzkim dodatku do Gazety Wyborczej opublikowano artykuł, w którym możemy przeczytać, że:

XXIII LO z Łodzi jako jedyne w Polsce otrzymało tytuł "Szkoły globalnej".

Tytuł przyznało Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. - Jest on zwieńczeniem wieloletniej pracy uczniów, nauczycieli, z niemałym udziałem rodziców nad poznawaniem zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, organizacją pomocy dla różnych krajów i grup etnicznych świata, propagowaniem idei związanych z ochroną środowiska w kontekście europejskim oraz z wdrażaniem nowych metod nauczania języków obcych - mówi z dumą Jolanta Swiryd, dyrektorka XXIII LO im. ks. Józefa Tischnera. Oba resorty uznały, że liceum przy al. Piłsudskiego w Łodzi jest przykładem dobrej praktyki w realizacji projektów służących nie tylko uczniom, ale i światu. A te projekty - ich opis i wyniki - posłużą za wzór innym szkołom w całej Europie. 

 

Link do artykułu

 
Tydzień Edukacji Globalnej TEG 2012 PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska   
08.12.2012.

Image

Od roku 2009r.  nasze liceum uczestniczy  w Tygodniu Edukacji Globalnej (TEG) organizowanym pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Polskiej Akcji Humanitarnej. Jest to międzynarodowa inicjatywa edukacyjna w państwach członkowskich Rady Europy.
Obecnie w Polsce koordynatorem krajowym obchodów TEG oraz opiekunem strony www.teg.edu.pl jest Grupa Zagranica, platforma polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych we współpracę rozwojową, pomoc humanitarną, wspieranie demokracji i edukację globalną. Przy organizacji tegorocznej edycji (2012r.) Grupa Zagranica współpracuje z Polską Akcją Humanitarną.
W ramach TEG 2012 nasi uczniowie podjęli działania mające na celu zaprezentowanie problemów globalnych, które dotykają krajów Południa oraz ich rozwiązania. Zajmowali się tematyką Milenijnych Celów Rozwoju.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Milenijne Cele Rozwoju” (w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim)

 

   

Zmieniony ( 08.12.2012. )
 
Spotkanie z Kamilem Maćkowiakiem PDF Drukuj
Wpisał: Urszula Wójcik   
06.12.2012.
Dnia 28.11.2012 r. w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z aktorem Teatru im. Stefana Jaracza Kamilem Maćkowiakiem.

Wszyscy entuzjaści jego talentu oraz roli jaką zagrał w spektaklu pt. "Totalnie szczęśliwi", na którym pojawiła się część uczniów naszej szkoły, przybyli, aby dowiedzieć się czegoś więcej o pracy aktora. Przy okazji tego spotkania wręczyliśmy jubilatowi tort i kwiaty oraz odśpiewaliśmy radosne "Sto lat" z racji jego 33. urodzin, które niedawno obchodził. ;)
 
 
Na twarzy aktora pojawił się szeroki uśmiech, był mile zaskoczony niespodzianką z naszej strony. Spotkanie polegało na rozmowie z aktorem, zadawaniu mu pytań dotyczących jego pracy, ról, jakie zagrał, ale również i życia osobistego aktora, jego planów i marzeń. Atmosfera była pełna sympatii i żartów, co wpłynęło na swobodnie i mile spędzony czas, który upłynął niezmiernie szybko.

Po zakończonym spotkaniu rzecz jasna, przyszedł czas na zdjęcia i autografy. Oczywiście najbardziej ucieszona z tego faktu była damska część widowni ;) Pan Kamil chętnie pozował do zdjęć, uśmiechał się i rozmawiał z nami, co wytworzyło bardzo przyjazną atmosferę.
 
Oby więcej takich aktorów i spotkań!
 
 
 
 
Czytaj całość…
 
Radiowy wywiad PDF Drukuj
Wpisał: Arkadiusz Gawełek   
04.12.2012.
Zmieniony ( 04.12.2012. )
 
List otwarty PDF Drukuj
Wpisał: Jolanta Swiryd   
02.12.2012.
Image
Zmieniony ( 02.12.2012. )
 
Rzecz za rzecz PDF Drukuj
Wpisał: Arkadiusz Gawełek   
26.11.2012.
Bezgotówkowe transakcje to nie utopia! Zapraszamy na przedświąteczną akcję:

Rzecz za rzecz


 
Przynieś to, czego nie używasz, a co jest w dobrym stanie (ubrania, dodatki, książki, inne drobne przedmioty) i wymień na coś, co ci się spodoba.
 
sobota, 15 grudnia 2012, w godz. 11-14

Miejsce: XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. J. Tischnera w Łodzi, al. Piłsudskiego 159
 
Zmieniony ( 05.12.2012. )
 
VI Ogólnopolski Konkurs Tischnerowski - relacja PDF Drukuj
Wpisał: Ewa Kowalska   
23.11.2012.

 

Już po raz szósty 16 listopada 2012 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi  spotkali się finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Filozoficzno-Oratorskiego, by wspólnie  odkrywać wciąż żywą myśl ks. prof. Tischnera.

Jury Konkursu z blisko 50 nadesłanych prac z całej Polski wyłoniło 9 laureatów ze szkół Tischnerowskich: Chrzanowa, Krakowa, Woli, Ligoty, Wadowic, Wałcza oraz przedstawicieli liceów łódzkich: IV, XXV i XXIII (gospodarzy).

Gościem honorowym, pod którego patronatem odbył się konkurs, był jak zwykle niezawodny brat Księdza Profesora- Kazimierz Tischner- prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich. Konkurs honorowym patronatem objęli także Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska oraz Łódzki Kurator Oświaty – Jan Kamiński.

Choć zapewne ważne sprawy służbowe uniemożliwiły łódzkim Patronom Konkursu gościć w progach naszej szkoły i pojawili się oni jedynie na plakacie promującym to jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie, to niezwykłym wyróżnieniem dla tegorocznych finalistów był udział w produkcji filmowej Szymona Wróbla „Jego oczami".

Obraz ten to nietypowe spojrzenie na historię ks. Józefa Tischnera. Głównym bohaterem filmu jest Kazimierz Tischner, brat księdza Józefa na którego spadło brzemię kultywowania dorobku swojego brata. Wraz z Panem Kazimierzem widz wybiera się w podróż. W trakcie tej podróży zwiedza miasta, miejsca które związane były z księdzem Józefem i w których do dziś można usłyszeć góralską muzykę! To niezwykłe przeżycie dla Finalistów konkursu, że mogli stać się częścią tego projektu i pokazać w jaki sposób dziś żyje myśl Księdza Profesora.

Na Facebooku na oficjalnej stronie „Jego oczami” można dokładnie  śledzić relację ze wszystkich dni zdjęciowych. Naszej szkole poświęcony został dzień ósmy, w którym przeczytać można „Łódź już o nas pisze! :) Dziękujemy! Kolejny już ósmy dzień zdjęciowy za nami! Ten był wyjątkowy bo trafiliśmy do liceum (XXIII LO w Łodzi), w którym na każdym kroku czuje się ducha patrona szkoły. Zwykle patron jest "na papierze", tutaj jest wszędzie obrazy, książki, plakaty, zdjęcia, kalendarze – niesamowite! (Szymon Wróbel)”. 

 

Zmieniony ( 06.12.2012. )
Czytaj całość…
 
Profilaktyka antynikotynowa - wybierz film PDF Drukuj
Wpisał: Arkadiusz Gawełek   
22.11.2012.

Oglądajcie i głosujcie!

 

Zmieniony ( 04.01.2013. )
 
Wiadomości TV TOYA PDF Drukuj
Wpisał: Ewa Kowalska   
19.11.2012.

 

 

źródło: MoyaToya

 

 
Czytamy Herberta PDF Drukuj
Wpisał: Ewa Kowalska   
18.11.2012.
Wojciech Bonowicz
Wojciech Bonowicz
Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szczególnej lekcji czytania.  Ich przewodnikiem po świecie literatury był podobnie jak rok temu poeta, redaktor Znaku , współpracownik Tygodnika Powszechnego , pisarz nominowany do nagrody Nike - Wojciech Bonowicz. Spotkanie to część akcji czytania literatury współczesnej, organizowanej przez Uniwersytet Łódzki i Tygodnik Powszechny w całej Polsce.
 
Tomik wierszy Herberta
Tomik wierszy Herberta
Bohaterem wydarzenia w naszej szkole był Zbigniew Herbert i jego tom poezji Hermes, pies i gwiazda. Dzięki niecodziennemu spojrzeniu na poezję współczesną, uczestnicy tego wyjątkowego spotkania mieli okazję skonfrontować swoją wrażliwość i wyobraźnię z poezją wielkiego poety, a wszystko to dzięki człowiekowi, który sam codziennie pracuje w materii, jaką jest słowo.
 
 
Lekcja ta była inna niż wszystkie, bo tutaj nikt nikogo nie oceniał, nie wymagał stosowania trudnych terminów teoretyczno-literackich, nie stawiał ocen. Można było swobodnie wypowiadać się na temat utworów, bez obawy przed ujawnieniem swojej niewiedzy.
Może właśnie taki sposób mówienia o literaturze jest szansą, by młodzi ludzie powrócili w niezwykły świat sztuki? 
 
 
Zmieniony ( 18.11.2012. )
 
Dorota Gierańczyk stypendystką ŁSPS PDF Drukuj
Wpisał: Arkadiusz Gawełek   
03.11.2012.

Dorota Gierańczyk, uczennica klasy europejskiej IIIe, otrzymała w dniu 26 października 2012 r. stypendium naukowe Łódzkiego Stowarzyszenie Pomocy Szkole.

ŁSPS promuje uzdolnionych uczniów oraz nauczycieli - innowatorów, wspiera różnorodne formy aktywności młodzieży w zakresie edukacji i wychowania, a także nowatorskie formy pracy nauczycieli oraz ich szczególne osiągnięcia w kształtowaniu osobowości uczniów. Uroczyste uhonorowanie Stypendystów oraz Nagrodzonych Nauczycieli Innowatorów następuje na Gali organizowanej z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

 


Stypendia naukowe i certyfikaty przyznawane są już od 18 lat w wyniku odbywających się konkursów. W tym czasie ufundowano 232 stypendia uczniowskie oraz nagrodzono 144 pedagogów.

W roku 2012 uroczysta Gala wręczenia certyfikatów odbyła się w Sali Rycerskiej na Zamku w Uniejowie, który należy do najciekawszych i najwartościowszych pod względem historycznym, architektonicznym i widokowym zabytków Ziemi Łódzkiej.
Nagrody wręczali sponsorzy oraz osobistości ze świata kultury, polityki i biznesu. Na artystyczną część tego wydarzenia składały się występy zespołu tańca dawnego w wykonaniu uczniów z Uniejowa oraz koncert muzyki dawnej – śpiew oraz gra na fortepianie - byłych stypendystów ŁSPS, którzy zrobili zawrotną karierę zawodową.  Historyczna sceneria zamku,  damy i rycerze w strojach z dawnych epok nadały temu wydarzeniu niezwykle uroczysty charakter. 
 

Dorocie serdecznie gratulujemy i życzymy wspaniałej kariery zawodowej.


Miło nam także poinformować, że jest to już piąty certyfikat Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, który został przyznany uczniom i nauczycielom naszego liceum. Poza Dorotą otrzymali go:

2010 r. - Bogumiła Miodyńska Kowalczyk (nauczyciel języka niemieckiego)
2008 r. - Zofia Hylewska (nauczyciel wychowania fizycznego)
2003 r. - Monika Kolińska (uczennica klasy europejskiej)
2002 r. - Bogumiła Miodyńska Kowalczyk (nauczyciel języka niemieckiego)

       

Zmieniony ( 10.11.2012. )
 
Najaktywniejsze Europejki z klasy IIIe w Brukseli PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
27.10.2012.

Uczennice, które wykazały się najbardziej dynamicznym i aktywnym działaniem na polu europejskim w trakcie realizacji konkursowego szkolnego projektu European Language Label, zostały w nagrodę zaproszone do Belgii przez panią Joannę Skrzydlewską -  Posłankę do Parlamentu Europejskiego.

Dorota Gierańczyk, Katrzyna Kapecka, Martyna Płussa, Paulina Szewczyk wraz z prof. Bogumiłą Miodyńską Kowalczyk w dniach 23 - 27 czerwca 2012r. przebywały w Belgii. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Brugii oraz stolicy Belgii - Brukseli.

 

Zmieniony ( 10.11.2012. )
Czytaj całość…
 
Dni Austrii w Łodzi 2012 PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
27.10.2012.

Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie Klubu Europejskiego „Szkoła Globalna i Humanitarna” uczestniczyli w Dniach Austrii w Łodzi, które trwały od 16-19 października 2012r. 

W bieżącym roku miały one szczególnie uroczysty charakter. Poświęcone były bowiem trzem ważnym rocznicom: XV-leciu Konsulatu Austrii w Łodzi, XV-leciu współpracującego z Konsulatem Raiffeisen Bank w Łodzi a także XV-leciu monodramu – „Sex, Prochy & Rock and roll”. Przedstawienie to w mistrzowskim wykonaniu aktora Bronisława Wrocławskiego odbywało się w pięknej scenerii Teatru im. Stefana Jaracza uświetniając wielokrotnie Dni Austrii w Łodzi.

 

 

Uczestnicy rautu dyplomatycznego, którzy przybyli do teatru na zaproszenie pana Szczepana Miłosza - Honorowego Konsula Austrii w Łodzi, obejrzeli także prezentację multimedialną największego regionu narciarskiego Austrii - Ski Amadeo.

Młodzież uczestniczyła również w koncercie „Wiedeńskie nastroje” zespołu „Alla Vienna”, który odbył się w Widzewskim Domu Kultury „502”. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania pięknych utworów kompozytorów europejskich. Zespół „Alla Vienna” składający się z siedmiu instrumentalistów związanych z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina oraz Filharmonią Świętokrzyską zaprezentował muzykę różnych epok, stylów i gatunków. W repertuarze znalazły się:

1. G. Rossini – Uwertura „Wilhelm Tell”
2. J. Strauss – “Nad pięknym modrym Dunajem”
3. J. Brahms – „Taniec Węgierski nr 5”
4. J. Strauss – Annen Polka
5. J. Strauss – Polka Polowanie
6. J. Strauss – Marsz egipski
7. J. Strauss – Polka Tritsch Tratsch
8. P. Czajkowski – Walc kwiatów
9. J. Strauss – Perpetum mobile
10. J. Offenbach - Can can
11. J. Strauss – Radetzky Marsz

Wydarzeniom związanym z Dniami Austrii w Łodzi towarzyszyła wystawa obrazów J. Jachimek „Agnieszka Gill”, którą również młodzież miała możliwość obejrzenia.

Tegoroczne Dni Austrii przyczyniły się do poszerzenia wiedzy na temat kultury Europy stając się równocześnie inspiracją do dalszych rozważań o wielokulturowości i tolerancji.

Zmieniony ( 03.11.2012. )
 
Krwiodawstwo XVI PDF Drukuj
Wpisał: Katarzyna Osuchowska   
27.10.2012.

26 października 2012 r. odbyła się w naszej szkole XVI edycja akcji krwiodawstwa organizowana przez Stację Krwiodawstwa i PCK..
Wszyscy uczniowie, którzy ukończyli 18 lat mogli znaleźć się wśród „ dawców życia”. Chętnych było 30, lecz zakwalifikowało się 25 osób – szczęściarze! Co tu ukrywać – przed fotelem do pobierania krwi był strach, pot a nawet śmiech przez łzy – a potem? Radość, duma i chęć wzięcia udziału w dalszych akcjach oddawania krwi (i to nie ze względu na te czekolady:)).
Wszystkim tym, którzy oddali „część siebie innym” gratuluję najmocniej i serdecznie zapraszam w marcu 2013 r. ponownie!
 Do zobaczenia i dbajcie o swoje zdrówko …dla innych !!!!


Image

Zmieniony ( 03.11.2012. )
Czytaj całość…
 
Dorota Gierańczyk finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Jestem szefową PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
11.10.2012.

Dorota Gierańczyk, uczennica klasy europejskiej IIIe, została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu „Jestem szefową” zorganizowanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania, Ministra Edukacji Narodowej oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Celem konkursu jest przełamywanie stereotypów oraz promowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku kobiet.

 Jury złożone z liderek i liderów polskiej sceny politycznej i gospodarczej przyznało Dorocie wyróżnienie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej za esej pt. „Filiżanka pełna wspomnień”, w którym przedstawiła pracę kobiety na stanowisku kierowniczym w instytucji europejskiej. Dorota została objęta ministerialnym programem rozwojowym zawierającym takie elementy jak: szkolenia z umiejętności przywódczych, mentoring i wizyty studyjne w wybranych instytucjach, spotkania z kobietami pełniącymi najwyższe funkcje kierownicze w świecie polityki, biznesu oraz mediów.
 

 

Gala wręczenia nagród odbyła się w dn. 12 września 2012r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W uroczystości udział wzięło wiele osobistości, m.in Krystyna Szumilas - Minister Edukacji Narodowej, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, przedstawiciele Komisji Europejskiej, posłanki i posłowie na Sejm RP, przedstawiciele firm, m.in. Marek Kosycarz - Dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej Microsoft.

DOROCIE SERDECZNIE GRATULUJEMY SUKCESU!Zmieniony ( 03.11.2012. )
Czytaj całość…
 
Projekt Oddajcie mi swoje dzieci! PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
11.10.2012.

Od kwietnia do października 2012r. uczniowie klasy europejskiej uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Oddajcie mi swoje dzieci!” prowadzonym przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Celem tego projektu było przybliżenie uczniom historii Litzmannstadt Ghetto, ze szczególnym uwzględnieniem losów uwięzionych w nim dzieci.


Zmieniony ( 12.10.2012. )
Czytaj całość…
 
Marsz Pamięci w 70. rocznicę "Wielkiej Szpery" PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
10.10.2012.

4 września 2012r. przedstawiciele klasy europejskiej IIIe wzięli udział Marszu Pamięci w 70 rocznicę „Wielkiej Szpery”.

5 września 1942 r. Niemcy rozpoczęli w łódzkim getcie akcję wywożenia do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem nieprzydatnych do pracy - dzieci poniżej 10 lat, osób starszych i chorych. Akcja nazwana Wielką Szperą pochłonęła życie od 15 do 20 tys. Żydów. Słowo "Szpera" pochodzi od niemieckich słów "Allgemeine Gehsperre" i oznacza wprowadzony przez Niemców całkowity zakaz opuszczania domów.

 


 


W  Marszu Pamięci wzięli udział  przedstawiciele władz województwa i miasta prowadząc blisko 200 osobową grupę, głównie młodzieży łódzkich szkół. Trasa Marszu prowadziła od opustoszałego szpitala przy ul. Łagiewnickiej 36, przez ulice którymi wiódł szlak wywożonych 70 lat temu dzieci do Stacji Radegast. Chcąc uczcić pamięć żydowskich dzieci z łódzkiego getta zamordowanych podczas Wielkiej Szpery uczestnicy Marszu Pamięci złożyli zabawki pod tablicą pamiątkową na Stacji Radegast. Zabawki te zostały przewiezione do Chełmna nad Nerem, gdzie na terenie ośrodka zagłady wzbogaciły istniejącą tam ekspozycję muzealną.

Zmieniony ( 10.11.2012. )
Czytaj całość…
 
Projekt Ocalić od zapomnienia PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
09.10.2012.

W ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” przeprowadzonego przez Klub Europejski „Szkoła Globalna i Humanitarna” młodzież wykonała wystawę, na której przedstawiła ludzi, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów przed Holokaustem i za swoją szlachetną i bohaterską postawę zostali uhonorowani Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Na wystawie zaprezentowano sylwetki pani Ireny Sendlerowej oraz państwa Józefy i Bolesława Boratyńskich odznaczonych właśnie tym Medalem.  Przedstawiliśmy także oryginalne dokumenty i zdjęcia z Izraela z uroczystości nadania tego odznaczenia państwu Boratyńskim, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości ich rodziny mieszkającej w Łodzi. Postaci innych osób nagrodzonych Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata zaprezentowaliśmy dzięki materiałom otrzymanym z Instytutu The Yewish Foundation.


 

Zmieniony ( 12.10.2012. )
Czytaj całość…
 
Wystawa fotograficzna Dzieci z łódzkiego getta PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
05.10.2012.

Zaprezentowana w naszej szkole wystawa fotografii pt. "Dzieci z łódzkiego getta" pochodzi z Archiwum Państwowego w Łodzi. Składa się ze zdjęć autorstwa Mendela Grosmana i Henryka Rossa. Tematem poruszających, czarno-białych fotografii są tragiczne losy najmłodszych więźniów Litzmannstadt Getto. Wystawa ta została zaprezentowana także mieszkańcom Łodzi z okazji obchodów 68. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 70. rocznicy Wielkiej Szpery na Cmentarzu Żydowskim.

 


 

Zmieniony ( 12.10.2012. )
Czytaj całość…
 
Wyjazd edukacyjny do Chełmna nad Nerem PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
05.10.2012.

Uczniowie klasy europejskej IIIe w dniu 30 maja 2012r. wzięli udział w zorganizowanym przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wyjeździe edukacyjnym do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem.

 

 

W Chełmnie nad Nerem (niem. Kulmhof an der Nehr) istniał ośrodek zagłady, który działał od jesieni 1941 roku do kwietnia 1943 oraz krótko w roku 1944. Zginęło w nim około 340 tys. osób, głównie Żydów z Kraju Warty, getta łódzkiego,  terenów Europy Zachodniej. W ośrodku tym poniosło śmierć około 5 tys. Cyganów.  We wrześniu 1942 przywieziono na teren ośrodka blisko 20 tysięcy dzieci poniżej 10 roku życia i osób powyżej 65 lat. W roku 2012 obchodziliśmy 70. rocznicę tych wydarzeń  zwanych Wielką Szperą.

Zmieniony ( 17.11.2012. )
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 81 - 100 z 355
© 2022 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz