Start arrow Aktualności arrow III Konferencja dla nauczycieli Szkół Tischnerowskich
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
III Konferencja dla nauczycieli Szkół Tischnerowskich PDF Drukuj
Wpisał: Ewa Kowalska   
28.01.2008.

III Konferencja dla nauczycieli Szkół Tischnerowskich, która miała miejsce w dniach 11-13 stycznia 2008r. w Łopusznej była okazją do spotkania naszych nauczycieli z niezwykłymi ludźmi i wciąż żywą myślą ks. prof. Tischnera. Tematem przewodnim konferencji prowadzonej przez pracowników naukowych Instytutu Myśli ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie był dialog w pracy nauczyciela - wychowawcy. Wykładowcy podjęli bardzo istotne zagadnienia z punktu widzenia tych, którzy na co dzień pracują z młodymi ludźmi: czy szkoła może i czy powinna być miejscem dialogu i czy dialog sokratejski jest w szkole w ogóle możliwy? Mimo iż wykłady poświęcone dialogiczności nie dawały jednoznacznych odpowiedzi w jaki sposób zbudować ową sytuację dialogu między uczniem, a jego nauczycielem, (Mistrzem), to jednak porządkowały myślenie, zmuszały do refleksji nad tym, co najważniejsze w procesie edukacyjnym i wychowawczym, uświadamiały, czym tak naprawdę jest szkoła i jaką funkcję powinna  pełnić w życiu młodych ludzi oraz ich przewodników – nauczycieli.

Delgacja nauczycieli XXIII Liceum Ogólnokształcącego w towarzystwie gospodarzy.
Delgacja nauczycieli XXIII Liceum Ogólnokształcącego w towarzystwie gospodarzy.

 Konferencja była też okazją do żywego spotkania z Tischnerem, jego muzyką, z jego przyjaciółmi- góralskimi filozofami. Kolędowy wieczór podczas III Konferencji, prowadzony przez panią Stanisławę Trebunię-Staszek i jej męża Pawła, wypełniły nuty ukochanej przez księdza profesora łopuszańskiej muzyki Leszka Szewczyka, strofy wierszy Wandy Szado-Kudasikowej i Romana Dziobania. W strofach, w śpiewkach, w góralskim i „pańskim” kolędowaniu, było piękno, dobro i wdzięk, którymi- dodawszy swoją mądrość filozofa i kapłana- uwodził słuchaczy ks. Józef.

 

Image

To niezwykłe, że w tak dużej grupie- ponad stu osób- wytworzyła się bliska, serdeczna atmosfera, która emanowała na wszystkich uczestników zjazdu, jest to fantastyczne i najbardziej tischnerowskie.

Wierzę, że na długo w naszej pamięci pozostaną wrażenia z pobytu w Łopusznej, szkole do której uczęszczał prof. Tischner, gościnność z jaką nas przyjęto oraz wieczorne oglądanie gwiazdozbioru, pod wprawnym okiem Pani Dyrektor Jolanty Swiryd.

 

 

Galeria zdjęć.

 

Zmieniony ( 28.01.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz