Start arrow Aktualności arrow Tydzień Edukacji Globalnej 2009 (TEG) w naszym liceum
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Tydzień Edukacji Globalnej 2009 (TEG) w naszym liceum PDF Drukuj
Wpisał: Eugenia Kowalska   
30.11.2009.
Spis treści
Tydzień Edukacji Globalnej 2009 (TEG) w naszym liceum
Zdjęcia

ImageW dniach 16-22 listopada 2009 r. obchodziliśmy Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Polskiej Akcji Humanitarnej. Jest to międzynarodowa inicjatywa edukacyjna w państwach członkowskich Rady Europy, której tegoroczny temat przewodni to: "Żywność dla wszystkich!". Klub Europejski "Szkoła Globalna i Humanitarna" włączył się w obchody tego tygodnia.

Udział w TEG uczniów XXIII LO jest efektem długofalowych działań w Projekcie Afrykańskim, który był realizowany w naszej szkole od roku 2007. Ta bardzo bogata działalność szkoły została przedstawiona w artykule autorstwa Bogumiły Miodyńskiej Kowalczyk i Eugenii Kowalskiej pt. „Jak poznać i pokochać Afrykę? - czyli afrykańska przygoda uczniów XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi” zamieszczonym w Przeglądzie Edukacyjnym nr 3/4 z 2009r. (Wydawnictwo WODN w Łodzi).


ImageW ramach TEG nasi uczniowie podjęli działania mające na celu zaprezentowanie problemów globalnych, które dotykają krajów Południa. Wiedza o nierównościach i konieczności przeciwdziałania im powinna być coraz bardziej powszechna i pobudzać nas do rozwiązywania problemów współczesnego świata, takich jak głód, ubóstwo i choroby. Inicjatywy na rzecz ludzi z krajów Południa wymagają solidnej wiedzy i przygotowania oraz poczucia odpowiedzialności za swoje działania. Każdy z nas powinien angażować się w aktywności społeczne w wymiarze globalnym i zrozumieć, w jaki sposób nasze indywidualne zachowania wpływają na życie innych ludzi.
Uczniowie XXIII LO mają wiedzę nie tylko teoretyczną o takich problemach jak m.in. głód, brak dostępu do żywości i wody pitnej dla wielu milionów ludzi w krajach globalnego Południa, ale również wiedzę praktyczną, którą przekazali społeczności szkolnej.
Problemy ubóstwa i wykluczenia społecznego poznali bliżej, będąc uczestnikami III Europejskich Dni Rozwoju w Strasburgu 2008 oraz biorąc udział w wyjeździe edukacyjnym grupy młodzieży i nauczycieli z państw Unii Europejskiej do Zambii, któremu przewodniczył Louis Michel - komisarz ds. pomocy rozwojowej i humanitarnej UE.


Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość przekonania się, jak w praktyce funkcjonuje pomoc rozwojowa i humanitarna udzielana Zambii przez Unię Europejską, zwłaszcza w dziedzinie edukacji oraz przekonanie się, jak faktycznie wygląda problem przestrzegania praw człowieka i praw dziecka na Czarnym Lądzie.
Wizyty w szkołach umożliwiły im zaznajomienie się z europejskimi projektami edukacyjnymi realizowanymi w Zambii. Tu mieli możliwość obserwować, w jaki sposób wykorzystywane są fundusze na różnych szczeblach kształcenia w takich placówkach jak np.: David Kaunda High School, Lubuto Library Project, Kafue Vocational Training Project. Wizyta w misji prowadzonej przez polskie siostry „Kasisi Children’s Home” uzmysłowiła im, jak wielkie są potrzeby i oczekiwania Afrykańczyków na pomoc ludzi dobrej woli.


Udział w III Europejskich Dniach Rozwoju w Strasburgu 2008 oraz w wyjeździe edukacyjnym do Zambii pozwolił naszym uczniom pogłębić wiedzę o problemach nurtujących kraje afrykańskie. Postanowili oni podzielić się swoimi doświadczeniami ze społecznością szkolną organizując wystawę fotograficzną obrazującą te zagadnienia.
Organizatorzy wystawy, uczniowie klasy europejskiej IIC, mają nadzieję, że pobudzi ona do refleksji oraz przyjęcia aktywnej postawy wobec globalnych problemów świata.
Na wystawie można obejrzeć zdjęcia wykonane przez naszych uczniów. Są to fotografie z:
- III Europejskich Dni Rozwoju w Strasburgu,
- Europejskiego Konkursu „Afryka w Centrum Uwagi”,
- wojewódzkich konferencji, młodzieżowych warsztatów integracyjnych i międzyszkolnych
  konkursów wiedzy:  „Afryka - Rozwój Zrównoważony” oraz „Europa - Afryka. Forum Praw
  Człowieka i Praw Dziecka”,
- wyjazdu edukacyjnego do Zambii.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

 


Zmieniony ( 10.05.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz