Start arrow Aktualności arrow Autorytet
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Autorytet PDF Drukuj
Wpisał: Ewa Kowalska   
24.01.2010.

Ta myśl przyświecała V Konferencji Nauczycieli Szkół Tischnerowskich, która odbyła się 15-17 stycznia 2010 w Łopusznej. Naszą szkołę reprezentowali w tym roku Jolanta Swiryd (dyrektor, fizyka), Agnieszka Śmietańska (dyrektor, matematyka), Ewa Sikora (matematyka), Izabela Kostka-Skwarczyńska (matematyka) oraz Ewa Kowalska (polski).

Podobnie jak rok temu spotkanie piątkowe rozpoczął zespół góralski z Łopusznej im. L. Łojasa, któremu towarzyszyli poeci – przyjaciele Księdza Profesora. Wspólne śpiewanie kolęd oraz wspomnienia o naszym Patronie wzbogacało piękno poezji góralskiej. Było śpiewnie, refleksyjnie i wesoło, tym bardziej, że wieczór ten prowadziła dr Stanisława Trebunia–Staszel z Instytutu Etnologii i Antropologii Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ukochana góralka Profesora.


Sobota upłynęła uczestnikom Konferencji na wykładach poświęconych autorytetowi nauczyciela we współczesnej szkole. Prof. hab. Jan Andrzej Kłoczkowski zaprezentował wykład: Autorytet a paideia czyli powrót do Greków, prof. dr hab. Karol Tarnowski rozważał relacje miedzy wolnością a autorytetem, natomiast dr Michał Bardel pokusił się o przedstawienie zależności między autorytetem i zaufaniem, a wszystko to w duchu Tischnerowskiej myśli dialogu.

Refleksje prelegentów wzbogacił natomiast swoimi rysunkami dyr. Szkoły Podstawowej nr 47 w szczecinie Sławomir Osiński, który w ten sposób skomentował współczesny szkolny autorytet. Wieczór wypełniła ponownie góralska muzyka i długie nocne Polaków rozmowy – o czym? Oczywiście o autorytecie! Smile

Jakże trudno się było rozstać! Jestem głęboko przekonana, że rozważania o tym, jak budować autorytet i jak go nie utracić, zaowocują w relacjach uczeń- nauczyciel w naszej szkole i pozwolą na prawdziwy, autentyczny dialog.

 

Zmieniony ( 24.01.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2022 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz