Start arrow Aktualności arrow IV Ogólnopolski Konkurs Tischnerowski - relacja
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
IV Ogólnopolski Konkurs Tischnerowski - relacja PDF Drukuj
Wpisał: Ewa Kowalska   
20.11.2010.
Spis treści
IV Ogólnopolski Konkurs Tischnerowski - relacja
Zdjęcia
Zobacz też

 

W roku  jubileuszowych  obchodów 10 – tej rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera, 19 listopada 2010 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi, odbył się już po raz czwarty Ogólnopolski Konkurs Filozoficzno-Oratorski. Celem spotkania uczestników zmagań konkursowych było nie tylko odkrywanie wciąż żywej myśli prof. Tischnera, ale także refleksja nad Jego nieobecnością  a  zarazem obecnością  wśród nas.
 
 

W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół Tischnerowskich z Oświęcimia, Woli, Wadowic, Ligoty oraz przedstawiciele łódzkich liceów : II, XXV,  XXVI. Organizatora Konkursu reprezentowała uczennica klasy II b – Natalia Bogdan.

Gościem honorowym, pod którego patronatem odbył się Konkurs, był brat księdza profesora - Kazimierz Tischner -prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich.

 Ponieważ Konkurs został oficjalnie wpisany w rocznicowe obchody 10- tej śmierci Profesora,  patronat honorowy objął nad nim, tak jak nad innym uroczystościami, Prezes Rady Ministrów - Donald Tusk. Wśród  patronatów, listopadowego spotkania z myślą filozoficzną naszego Patrona, nie zabrakło i  Łódzkiego Kuratora Oświaty - dr Jana Kamińskiego, oraz pełniącego funkcję Prezydenta Miasta Łodzi Tomasza Sadzyńskiego.
 
 
Do jury zaproszenie przyjęli: dr Witold Glinkowski - pracownik naukowy Wydziału Filozoficznego UŁ,  autor książek interpretujących poglądy prof. Tischnera, dr Joanna Błażejewska - pracownik naukowy Wydziału Filologicznego UŁ, dr Anna Kapuścińska - wykładowca literatury na  Uniwersytecie Szczecińskim oraz dr Maciej  Woźniczka - wykładowca filozofii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie.

Nim jednak rozpoczęły się zmagania konkursowe w gmachu naszego liceum, uczestnicy z zaprzyjaźnionych miast oraz goście honorowi spotkali się na wspólnym obiedzie w słynnym Klubie Piotrkowska 97. Wnętrze prezentował-  specjalnie dla nich przybyły - przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Łodzi Ryszard Bonisławski, który w sobie tylko wiadomy sposób, bawił opowieściami o Łodzi i jej mieszkańcach z połowy wieku.
Dzięki temu, że Tischnerowscy Przyjaciele przyjechali do Łodzi dzień wcześniej, mogliśmy im znów pokazać nasze miasto. Otworzyły się przed nimi, w tym roku, drzwi Białej Fabryki,  skansenu i Katedry, uczestniczyli w jedynym w swoim rodzaju   pokazie czerpania papieru, oraz przenieśli się na chwilę, dzięki najwspanialszemu znawcy tematu – Ryszardowi Bonisławskiemu -  w czasy Reymontowskiej „ziemi obiecanej”. I znów urzekła ich atmosferą i klimatem „kochana, szara Łódź”.  

 

Około godziny 15.00 rozpoczęły się oratorskie zmagania. Poprzedziło je jeszcze - jak zwykle piękne - wystąpienie Marii Tuchowskiej, poświęcone idei Rodziny Szkół Tischnerowskich oraz miejscu w niej naszego liceum. Słowa, które padły z ust zastępcy prezesa stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, utwierdzały, że to, co robimy i jak istniejemy w Rodzinie jest cenione i niezwykle ważne. Maria Tuchowska wskazała na naszą obecność, jako prawdziwe świadectwo przywiązanie do Patrona i głoszonych przez niego wartości. Zwróciła uwagę, że wszelkie przedsięwzięcia, także i ten Konkurs są przede wszystkim nastawione na drugiego człowieka. Może właśnie  dlatego, jej zdaniem, nie tylko jesteśmy cząstką Rodziny ale  ją stanowimy, zaś entuzjazm i radości przeżywania tego, co piękne, dobre i mądre określa nas samych. Ostatnie słowa, kończące wystąpienie Przyjaciela naszego liceum, jak sądzę,  na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników minionego wieczoru „W hymnie rodziny śpiewamy: Każdy dzień to nowe niebo schodzące na ziemię… Kiedy jestem z Wami, to doświadczam tego nieba właśnie”.
I takie  niebo zeszło do nas, tego wieczoru, w wystąpieniach finalistów Konkurs. Ich prezentacje wzruszały,  skłaniały do refleksji nad sobą i światem, budziły sumienie i uczyły myślenia według wartości. Dzięki tym młodym ludziom nam wszystkim udało się na chwilę zatrzymać, spojrzeć w głąb siebie i zapytać o sens codziennej gonitwy, codziennego zmagania się z życiem.
W przerwie obrad jury zebranych urzekał wspomnieniem o naszym Patronie  Kazimierz Tischner. Było ono jak zwykle bardzo poruszające,  gdyż odwołujące się do osobistych wspomnień o Bracie. Nie zabrakło w nich jednak, tak typowego dla naszego Gościa, góralskiego humoru i  gwary. Opowieści te wzbogaciła jeszcze wykładem o kulturze Podhala Maria Tuchowska.

 


O 17. 30 nadszedł upragniony moment - ogłoszenie wyników!
I miejsce jury przyznało uczniowi z Zespołu Szkół Salezjańskich im. św. Jana Bosko w Oświęcimiu - Pawłowi Kak, goszczącemu u nas już po raz czwarty, miejsce II zostało w Łodzi i  trafiło w ręce – ucznia Mateusza Piaseckiego z XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, III miejscem musiał natomiast zadowolić się Mateusz Wojtas z Zespołu Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach.
Zmagania konkursowe podobnie jak rok temu zakończyła uroczysta kolacja w gmachu XXIII LO, podczas której uczestnicy mieli okazję porozmawiać z członkami jury i współzawodnikami. Wszyscy orzekli zgodnie, że po raz kolejny było to niezwykłe, intelektualne spotkanie młodych ludzi z myślą prof. Tischnera.
A gdy pogasły już światła w gmachu liceum, gdy zmęczeni wrażeniami uczestnicy rozjechali się do pokoi hotelowych, w klubie „Orfeusz” nasz honorowy  gość i  jurorzy wraz z Dyrekcją szkoły, nauczycielami oraz przedstawicielem Rady Rodziców dzielili się emocjami i wzruszeniami, które stały się ich udziałem tego wieczoru. Dobiegająca z oddali muzyka, teatralny wystrój sal, zapach świec  nadały temu spotkaniu magiczną oprawę. Wytworzyły atmosferę przepełnioną wzajemną życzliwością, serdecznością i przyjaźnią.
I jak się tu było rozstać?

Składając serdeczne podziękowania  wszystkim uczestnikom, mówię z nadzieją: DO ZOBACZENIA ZA ROK!

 

 

 


Zmieniony ( 11.12.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2021 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz