Start arrow Aktualności arrow Wigilia w Wieży Babel 2010
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Wigilia w Wieży Babel 2010 PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk   
19.12.2010.


Wigilia w „Wieży Babel” – to magiczne, świąteczne spotkanie w czwartkowe popołudnie 16 grudnia 2010r., które odbyło się w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego. Nauka języka polskiego dla cudzoziemców jest pierwszym, obowiązkowym etapem ich studiów w naszym kraju. Studenci mieszkają w akademiku przy ulicy Matejki 21/23, zwanym przez łodzian „Wieża Babel”. Spotkanie wigilijne stało się okazją do integracji jego słuchaczy - przedstawicieli różnych kontynentów, narodów, ras, kultur i religii a także członków Klubu Europejskiego „Szkoła Globalna i Humanitarna” przy XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi.
Na tę uroczystość zaprosił nas pan Sławomir Rudziński, opiekun grupy studentów z Afryki, która uczestniczyła w III Wojewódzkiej Konferencji, Młodzieżowych Warsztatach Integracyjnych i Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy „Europa-Afryka. Milenijne Cele Rozwoju” zorganizowanych przez naszą szkołę.
W auli Studium zostaliśmy serdecznie powitani przez pana Sławomira Rudzińskiego, prowadzącego to świąteczne spotkanie oraz przez jego uczestników.
Podczas Wigilii studenci prezentowali dorobek kulturowy swoich narodów. Śpiewali pieśni i kolędy w językach ojczystych, wykonywali kompozycje muzyczne w wersji instrumentalnej oraz prezentowali tradycyjne tańce folklorystyczne.
Studenci z Czarnego Lądu, w pięknych kolorowych strojach, tańczyli w rytm afrykańskiej muzyki. Ogromny aplauz wzbudził m.in. występ studentów z Chin, którzy ekspresyjnie wykonanym utworem wokalnym protestowali przeciwko łamaniu praw człowieka w tym kraju. Wzruszające liryczne pieśni wykonały przedstawicielki Białorusi, Ukrainy i Rosji, natomiast studentka z Angoli zaśpiewała piosenkę „Pada śnieg” po portugalsku. Reprezentanci Japonii i Korei kunsztownie wykonali utwory fortepianowe. Wszyscy występujący byli entuzjastycznie przyjęci przez publiczność a ich występy  zostały nagrodzone gorącymi brawami.
Integrującymi momentami tej uroczystości było złożenie, w 20 językach świata, życzeń świątecznych a także nauka kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Wzruszyliśmy się śpiewając tę kolędę w języku polskim wraz ze studentami pochodzącymi z różnych stron świata.
Daliśmy się oczarować magii tego wspaniałego spotkania, którego niezwykłość polegała na tworzeniu się wspólnego języka tolerancji, poszanowania dla różnorodności kultur i podziwu dla ich piękna.

1.
a01.jpg
2.
a02.jpg
3.
a03.jpg
4.
a04.jpg
5.
a05.jpg
6.
a06.jpg
7.
a07.jpg
8.
a08.jpg
 


 

Zmieniony ( 08.01.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz