Start arrow Aktualności arrow Wigilia w Wieży Babel 2010

Wigilia w Wieży Babel 2010 PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk
19.12.2010.

Wigilia w „Wieży Babel” – to magiczne, świąteczne spotkanie w czwartkowe popołudnie 16 grudnia 2010r., które odbyło się w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego. Nauka języka polskiego dla cudzoziemców jest pierwszym, obowiązkowym etapem ich studiów w naszym kraju. Studenci mieszkają w akademiku przy ulicy Matejki 21/23, zwanym przez łodzian „Wieża Babel”.

Spotkanie wigilijne stało się okazją do integracji jego słuchaczy - przedstawicieli różnych kontynentów, narodów, ras, kultur i religii a także członków Klubu Europejskiego „Szkoła Globalna i Humanitarna” przy XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi.
Na tę uroczystość zaprosił nas pan Sławomir Rudziński, opiekun grupy studentów z Afryki, która uczestniczyła w III Wojewódzkiej Konferencji, Młodzieżowych Warsztatach Integracyjnych i Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy „Europa-Afryka. Milenijne Cele Rozwoju” zorganizowanych przez naszą szkołę.
W auli Studium zostaliśmy serdecznie powitani przez pana Sławomira Rudzińskiego, prowadzącego to świąteczne spotkanie oraz przez jego uczestników.
Podczas Wigilii studenci prezentowali dorobek kulturowy swoich narodów. Śpiewali pieśni i kolędy w językach ojczystych, wykonywali kompozycje muzyczne w wersji instrumentalnej oraz prezentowali tradycyjne tańce folklorystyczne.
Studenci z Czarnego Lądu, w pięknych kolorowych strojach, tańczyli w rytm afrykańskiej muzyki. Ogromny aplauz wzbudził m.in. występ studentów z Chin, którzy ekspresyjnie wykonanym utworem wokalnym protestowali przeciwko łamaniu praw człowieka w tym kraju. Wzruszające liryczne pieśni wykonały przedstawicielki Białorusi, Ukrainy i Rosji, natomiast studentka z Angoli zaśpiewała piosenkę „Pada śnieg” po portugalsku. Reprezentanci Japonii i Korei kunsztownie wykonali utwory fortepianowe. Wszyscy występujący byli entuzjastycznie przyjęci przez publiczność a ich występy  zostały nagrodzone gorącymi brawami.
Integrującymi momentami tej uroczystości było złożenie, w 20 językach świata, życzeń świątecznych a także nauka kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Wzruszyliśmy się śpiewając tę kolędę w języku polskim wraz ze studentami pochodzącymi z różnych stron świata.
Daliśmy się oczarować magii tego wspaniałego spotkania, którego niezwykłość polegała na tworzeniu się wspólnego języka tolerancji, poszanowania dla różnorodności kultur i podziwu dla ich piękna.

1.
a01.jpg
2.
a02.jpg