Start arrow Aktualności arrow Gwiazdka 2010 w Instytucie Afrykańskim
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Gwiazdka 2010 w Instytucie Afrykańskim PDF Drukuj
Wpisał: Eugenia Kowalska   
23.12.2010.

Instytut Afrykański wraz z młodzieżą XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi zorganizowali w dniu 17 grudnia 2010r. spotkanie gwiazdkowe.  Odbyło się ono w siedzibie Instytutu Afrykańskiego, z którym od dwóch lat współpracujemy.

 

 

Spotkanie to było doskonałą okazją do bliższego poznania kultur, których przedstawiciele zamieszkują obecnie w Łodzi. Poznawanie tych różnych kultur jest jednym z celów projektu realizowanego obecnie przez Klub Europejski „Szkoła Globalna i Humanitarna” przy XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi. Nasi uczniowie starannie przygotowali się do zaprezentowania gwiazdkowego muzyczno-słownego programu w językach obcych, który przygotowali pod kierunkiem nauczycielek Bogumiły Miodyńskiej Kowalczyk, Eugenii Kowalskiej i Moniki Gajewskiej.

Na Gwiazdkę przybyła  liczna grupa przedstawicieli różnych narodowości i ras - z Europy, Afryki, Ameryki i Azji.
Oczywiście najliczniej reprezentowani byli słuchacze Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców w Łodzi oraz młodzi Afrykańczycy - studenci Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej.

Interesującym gościem tego gwiazdkowego spotkania był pan Kapil Chwala, który przybył do Polski z Indii. Podczas tego wieczoru odpowiadał na liczne pytania, zadawane przez naszą młodzież. Dotyczyły one tematów politycznych, społecznych i religijnych Indii, których jest wybitnym znawcą. Ponadto uczniowie uzyskali informacje na temat współpracy polsko-indyjskich firm handlowych.  

Gościem wieczoru była również pani Maria-Elżbieta Sajenczuk, wieloletnia nauczycielka języka polskiego jako języka obcego w Indiach i Wietnamie, znająca problemy ludzi żyjących w tych krajach, rozumiejąca i szanująca ich kulturę. Pani Maria to również globtroterka, która przekazała młodzieży swoje przemyślenia, wynikające z obserwacji poczynionych podczas dalekich, licznych i skłaniających do refleksji podróży po wielu krajach świata.

W spotkaniu uczestniczył także pan Akira Akalalana obywatel USA, pochodzący z Papui Nowej Gwinei. Dyskutował z młodzieżą na temat języków używanych w Afryce i Europie.

1.
a01.jpg
2.
a02.jpg
3.
a03.jpg
4.
a04.jpg
5.
a05.jpg
6.
a06.jpg
7.
a07.jpg
8.
a08.jpg
9.
a09.jpg
 

Podczas tego wieczoru zaprzątnęły  naszą uwagę nie tylko poważne, globalne problemy świata. Miłym aspektem było poznanie tradycji kulinarnych, tańców i muzyki różnych kultur świata.

Pyszny kurczak  i ryż  po afrykańsku przyrządzony przez studentów z Afryki, wraz z  przygotowanymi przez naszych uczniów polskimi potrawami: pierogami z kapustą i grzybami, śledziem w oleju i makową kutią - stanowiły ozdobę wspólnego gwiazdkowego stołu. Raczyliśmy się z apetytem tymi specjałami afrykańsko-polskiej kuchni.

Uroczystym momentem spotkania było śpiewanie kolęd. To dzięki  nim Święta Bożego Narodzenia są pełne niepowtarzalnej magii. Wpisując się w tę atmosferę nasi uczniowie, akompaniując sobie na gitarze, zaprezentowali Afrykańczykom najpiękniejsze polskie kolędy. Świątecznym, uroczystym i wzruszającym akcentem było wspólne śpiewanie, w wielu językach, także w suahili, znanej i lubianej kolędy „Cicha noc” .
Tańce świata oraz zabawa w barwnym rozśpiewanym  korowodzie, były finałowym akcentem spotkania.

Ta wspólna Gwiazdka z jej serdeczną atmosferą, była wspaniałą okazją do lepszego poznania i zrozumienia różnorodności współczesnego świata. Sądzimy, że jest to także ważna lekcja ucząca postaw tolerancji i szacunku dla innych narodów oraz przełamywania barier między kulturami i cywilizacjami.


Wspólne zorganizowanie Gwiazdki 2010 przez Instytut Afrykański i Klub Europejski „Szkoła Globalna i Humanitarna” przy XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi jest przykładem dobrej praktyki współpracy ze środowiskiem lokalnym.

Zmieniony ( 08.01.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz