Start arrow Aktualności arrow VI Konferencja Filozoficzna w Łopusznej
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
VI Konferencja Filozoficzna w Łopusznej PDF Drukuj
Wpisał: Ewa Kowalska   
30.01.2011.

Góralska Teoria Poznania

Święto Prowda, Tys Prowda i Gówno Prowda

na VI Konferencji Filozoficznej

w Łopusznej

z udziałem nauczycieli XXIII Liceum Ogólnokształcącego

im. ks .prof. Józefa Tischnera w Łodzi

 
W tym roku tematem przewodnim konferencji prowadzonej przez pracowników naukowych Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie był problem prawdy w pracy nauczyciela-wychowawcy. Ze Święto Prowdą rozprawił się jak przystało na temat prof. o. Jan Andrzej Kłoczkowski, niosąc nadzieję i wiarę, że warto jej szukać, z Tys Prowdą zmierzył się dr Michał Bardel, czarując pięknem filozofii od lat i dowodząc, że jeżeli chce się być „miłośnikiem mądrości” a zatem i prawdy, to można. Wszyscy jednak z niecierpliwością czekali na wykład o Gówno Prowdzie dr Adam Workowskiego, którego słowa pozwoliły mierzyć się nie tylko z własnymi słabościami ale i wzrastać w prawdzie, nie koniecznie zawsze tej świętej. Mimo iż wykłady o 3 Prawdach Profesora nie dawały odpowiedzi, jak stawiać czoło dzisiejszemu światu, to jednak porządkowały myślenie, wprowadzały ład do sfery intelektualnej i duchowej, tak bardzo potrzebny w naszym zawodzie.
 
 

Urzekające w tym wspólnym dorastaniu do mądrości było to, że każdy potrafił wznieść się ponad własne, indywidualistyczne poglądy i szukać w sobie potrzeby dialogiczności, i nawet, jeśli spieraliśmy się podczas dyskusji- było to budujące. Ten drugi, bowiem stawał się bliski, bo był od „Tischnera” To fascynujące, że w tak dużej grupie- ponad stu osób-często zmęczonych, zestresowanych, przytłoczonych bagażem codziennych trosk, było nas stać na spontaniczną reakcję i niekłamany entuzjazm.
 Nim jednak nasi mili filozofowie zaczęli głosić swoje mądrości uczestnicy konferencji, jak co roku czarowani byli pięknem góralskich kolęd. Wieczór  poprowadzony przez dr Stanisławę Trebunię-Staszel i jej męża Pawła, wypełniły nuty ukochanej przez księdza profesora łopuszańskiej muzyki, strofy wierszy Wandy Szado-Kudasikowej i Romana Dziobania. W strofach, w śpiewkach, w góralskim i „ceprowskim” kolędowaniu, było ciepło, dobro i wdzięk, którymi- dodawszy swoją mądrość filozofa i kapłana- uwodził słuchaczy z oddali ks. Profesor.
 Konferencję zakończył wykład Ewy Sitko z Chrzanowa poświecony ocenianiu kształtującemu. Dzięki niej mogliśmy z dawną świeżością i zachwytem odkrywać to, co w naszym zawodzie najważniejsze i budować pancerz chroniący przed zawodowym „wypaleniem się”
Choć zabrakło na konferencji naszych Przyjaciół prof. Krystyny Ablewicz i prof. Zbyszka Stawrowskiego to ich duchową obecność czuliśmy w każdym z wykładów o Góralskiej Teorii Poznania ks. Tischnera. Dla Sławka Osińskiego życie także napisało inny scenariusz, jednak jak co roku podziwialiśmy jego rysunkowe komentarze tematu konferencji przesłane drogą internetową.

I jak tu się było rozstać?

1.
p1020035.jpg
2.
p1020038.jpg
3.
p1020040.jpg
4.
p1020044.jpg
5.
p1020056.jpg
6.
p1020090.jpg

Zmieniony ( 17.02.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz