Start arrow Aktualności arrow Wystawa Chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Wystawa Chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin PDF Drukuj
Wpisał: Karolina Nadolska   
13.03.2011.
Spis treści
Wystawa Chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin
Informacja z Wikipedii
Galeria zdjęć

Współautorki: Katarzyna Kapecka, Paulina Szewczyk
 


W dniu 4 marca 2011 r., po lekcjach, my - grupa uczniów klasy europejskiej 1E - wybraliśmy się na wycieczkę. W ten sposób piątkowe popołudnie spędziliśmy nietypowo, bo w Muzeum Miasta Zgierza. Wybraliśmy się tam w ramach realizowanego przez nas projektu językowo-historycznego, w którym poznajemy kultury współczesnej Łodzi. Tym razem celem naszej wyprawy było spotkanie z kultura chińską, której przedstawiciele mieszkają w naszym mieście. Zwiedziliśmy niezwykłą wystawę zorganizowaną przez Polsko-Chińską Izbę Gospodarczą.

 

Do Zgierza udaliśmy się wraz z opiekunkami projektu, prof. Bogumiłą Miodyńską Kowalczyk i prof. Eugenią Kowalską, aby zobaczyć słynną Chińską Armię Terakotową. Naszym celem było także powtórzenie i utrwalenie wiadomości na temat osiągnięć cywilizacyjnych starożytnego Wschodu. Tymi zagadnieniami  zajmowaliśmy się w I semestrze roku szkolnego 2010/2011 na lekcjach historii. Była to również okazja do sprawdzenia i zaprezentowania naszych umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, szczególnie terminologią historyczną, bowiem rolę przewodników po muzeum pełniliśmy sami właśnie w tym języku.

 

Do zwiedzania tej niezwykłej wystawy przygotowaliśmy się już w szkole, opracowaliśmy informacje dotyczące Armii Terakotowej w języku polskim, niemieckim i angielskim. W rolę przewodników po muzeum wcieliły się nasze koleżanki, Kasia Kapecka i Paulina Szewczyk, które w języku niemieckim oprowadziły nas po wystawie. Mieliśmy trochę tremy, ponieważ naszej prezentacji słuchała osoba znająca kulturę chińską, mianowicie studentka Wydziału Kulturoznawstwa Chin na Wolnym Berlińskim Uniwersytecie (Freie Berliner Universitat). Ucieszyliśmy się, gdy nasza niezwykła słuchaczka nie tylko pochwaliła nasze wiadomości historyczne i umiejętności językowe, ale również opowiedziała nam o możliwościach podjęcia studiów lingwistycznych zagranicą.
Znajomość wielu języków obcych, różnych kultur, konsekwencja w rozwijaniu swoich zainteresowań lingwistycznych u tak młodej osoby zrobiły na nas  duże wrażenie. Jest ona dla nas autorytetem, z którego możemy brać przykład. Zaciekawiło nas studiowanie sinologii czyli filologii chińskiej po niemiecku.
Znajomość języka chińskiego jest obecnie ogromnym atutem na rynku pracy. My zdobyliśmy ciekawe informacje o języku chińskim, a nawet nauczyliśmy się kilku słów i zwrotów w tym języku. Najłatwiejsze do zapamiętania było słowo „dziękuję” - Xiè xie!
Na filmie wyświetlanym podczas zwiedzania wystawy obejrzeliśmy rekonstrukcję wydarzeń dotyczących powstawania Armii Terakotowej. Duże wrażenie wywarły na nas twarze i ubiory terakotowych żołnierzy. Każda figura posiada cechy indywidualne, każda twarz jest inna i przedstawia inne emocje, żołnierze przedstawieni są w różnych pozycjach, posiadają różne uzbrojenie i fryzury. Pierwotnie wszystkie figury były pomalowane, jednak po wydobyciu ich na powietrze barwy zaczęły stopniowo zanikać i obecnie wszystkie postacie są kolorze szarym. Takie są też miniaturowe figurki, które otrzymaliśmy na pamiątkę w muzeum.
   
Ten piątek, spędzony w towarzystwie chińskich wojowników, zostanie nam na długo w pamięci. W wyjeździe pomogli nam nasi rodzice, którzy byli gotowi zawieźć nas samochodami do muzeum i spędzić z nami to popołudnie z historią i językami obcymi.

 Zmieniony ( 03.04.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2021 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz