Start arrow Aktualności arrow Polsko-Niemieckie Spotkanie Młodzieży w Krzyżowej
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Polsko-Niemieckie Spotkanie Młodzieży w Krzyżowej: Dzień Pierwszy PDF Drukuj
Wpisał: Eugenia Kowalska   
07.02.2011.
Spis treści
Autorzy
Dzień Pierwszy
Dzień Drugi
Dzień Trzeci
Dzień Czwarty
Dzień Piąty
 

 
 
oprac.: Paulina Lewandowska, Paulina Steckiewicz, Paulina Michalak, Patryk Kosiński
 
 
 
 
 
 
Po raz pierwszy wybraliśmy się na klasową wycieczkę. Jednak nie jest to zwykła wycieczka lecz wyjazd edukacyjny z bogatym programem językowo-historycznym. W dobrym nastroju, pełni oczekiwań udaliśmy się autokarem do Krzyżowej. W drodze przywitało nas piękne słońce i wiosna. Im dalej jechaliśmy na zachód, tym bardziej robiło się gorąco - nie tylko za sprawą rosnącej temperatury liczonej w skali Celsjusza ale przede wszystkim rozgrzewały nas emocje związane z programem i jego realizacją w językach obcych. Wieźliśmy ze sobą całe kufry wiedzy historycznej o Łodzi - przeliczonej na wagę materiałów informacyjnych t.j. plakatów, ulotek, pocztówek i gadżetów dla naszych partnerów z Willy Brandt Gesammtschule z Marl (Nadrenia Westfalia).

Nasz autokar przemierzał kolejne kilometry trasy.  W blasku zachodzącego słońca zarysowały się kontury góry Ślęży. Powoli zapadał zmrok.  Zabudowania poniemieckiej architektury stawały się coraz bardziej niewidoczne. Nagle wyłonił się pięknie oświetlony zespół pałacowy - dotarliśmy do celu naszej podróży, czyli Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

Mieliśmy zamieszkać, zgodnie z informacją organizatora, w tzw. Oborze. Budziło to nasze duże niepokoje. Mile zaskoczył nas fakt, że jest to komfortowy hotel. Po smacznej kolacji - bufet szwedzki - udaliśmy się na spotkanie integracyjne z uczniami ze szkoly z Marl. Jest to sympatyczna, otwarta na kontakt z nami, grupa naszych rówieśników. Wśród nich, oprócz uczniów niemieckich, są osoby z pochodzace z Turcji, Rosji i Brazylii. Prowadzącymi zajęcia są nasz opiekun grupy - pan Daniel Bodył oraz wolontariusz pan Felix Dagefoerde. Poprowadzili oni warsztaty, które umożliwiły nam wzajemne poznanie, wymianę informacji o zainteresowaniach, szkole, w której się uczymy oraz miejscowości, z których przybyliśmy. Przełamaliśmy pierwsze lody w kontaktach w językach obcych, choć nie było to łatwe.
Mimo, iż niekiedy nasza mowa w języku angielskim i niemieckim, nie była tak płynna, jak byśmy chcieli, to z pomocą mowy ciała i kolegów, doszło do porozumienia. Warsztaty trwały do późnych godzin wieczornych, a mimo to nie czuliśmy znużenia. W rozmowach z naszymi partnerami odkrywaliśmy, krok po kroku, iż niewiele nas dzieli, a dużo łączy. Ostatnim punktem programu była, oczywiście, ewaluacja dnia pierwszego.  Zgodnie stwierdziliśmy, iż musimy wykorzystać szansę, jaką stworzyło nam nasze liceum.  Jako uczniowie klasy europejskiej, uważamy za zdarzenie wyjątkowe w naszej europejskiej edukacji to, że możemy wziąć udział w tak interesującym międzynarodowym projekcie.
Emocje, które towarzyszyły nam w dniu dzisiejszym, spowodowały, że długo jeszcze nie mogliśmy usnąć. Następnego dnia czeka nas znowu napięty program.  Jaki będzie - zobaczymy i zdamy relację. Zatem do jutra!
oprac. wersji rosyjskiej: Magdalena Głowacka, Dagmara Lebioda

Ученики европейского класса 1е в Международном Доме Встреч Молодёжи в Krzyżowej


Сердечный привет из Krzyżowej Госпоже Директор, кругу Учителей, всем работающим в школе и всем ученикам передаёт класс 1е с руководителями  Богумилой Миодинской Ковальчик и Евгеней Ковальской.

День первый

Всё началось в Krzyżowej. Мы впервые собрались на экскурсию. Это была не обычная экскурсия, а языкого-историческая поездка. Стояла отличная погода не только за окном автобуса, но и в наших сердцах.

У нас были большие чемоданы исторических знаний о нашем городе и подарки для наших знакомых из Marl.  Наш автобус катился по дороге, медленно приближались сумерки. Лишь вечером мы увидели изумительный дворец – цель нашего пути. Это был фонд Krzyżowа для Европейского Договора.

Мы чуть беспокоились о ночлеге, так как он должен состоятся в, так называемом, скотном дворе. К счастью, позже оказалось, что это конфортабельная гостиница.

После ужина мы знакомились с учениками школы из Marl. Не смотря на то, что мы общались на иностранных языках, нам удалось многое узнать друг о друге. Спать мы ложились лишь поздней ночью.

Мы были очень довольны, что наш лицей дал нам шанс такой встречи. Что будет дальше? Подождём – увидим и всё расскажем. До скорой встречи.

Секция журналистов и фотогрффов: Паулина Левандовска, Паулина Стецкевич, Паулина Михалак, Патрик Косински.

 

 

   
1.
1 krzyżowa nocš.jpg
2.
2 krzyżowa za dnia.jpg
3.
3 zespół pałacowy.jpg
4.
4 pałac hrabiego von moltke.jpg
5.
5 nasza stołówka w oborze.jpg
6.
6 pierwsza kolacja.jpg

 

 Zmieniony ( 30.04.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2021 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz