Start arrow Aktualności arrow Spotkanie z kulturą grecką

Spotkanie z kulturą grecką
Hymn olimpijski
Galeria zdjęć
W dniu 31 marca 2011 r. gościliśmy  w szkole - pana Markosa Jeropulosa, z pochodzenia Greka, obecnie mieszkającego w Łodzi. Rodzina Jeropulos jest zaprzyjaźniona z naszym liceum od lat. Pan Stathis Jeropulos, senior rodu, artysta plastyk, był zawsze życzliwym gościem honorowym Klubu Europejskiego w naszym liceum. Jego synowie, Mikis i Markos, są absolwentami XXIII Licem Ogólnokształcącego. Z wykształcenia są ekonomistami, pracują na wyższych łódzkich uczelniach.
Spotkanie z panem Markosem było kolejnym z cyklu, które odbyły się w ramach Projektu Językowo-Historycznego „Wielokulturowa Łódź – wczoraj i dziś”.

Tym razem nasz gość przybliżył młodzieży kulturę grecką. W interesujący sposób opowiedział historię zagmatwanych dziejów Półwyspu Bałkańskiego oraz związane z tym burzliwe dzieje jego rodziny. Uczniowie dowiedzieli się o historii, obyczajach i tradycjach kultywowanych przez Greków zamieszkujących obecnie na terenie Polski (ok. 1 tysiąca osób) oraz aktualnie mieszkających w Łodzi (30 osób).

Wysłuchaliśmy też nagrań tradycyjnej muzyki greckiej, podziwialiśmy piękny, pełen ekspresji taniec grecki oraz poznaliśmy tajniki greckiej kuchni. Wprowadziło nas to w prawdziwie greckie klimaty.

Nawiązując do historii Grecji, młodzież przedstawiła panu Markosowi wykonaną przez siebie wystawę „Starożytne i Nowożytne Igrzyska Olimpijskie dla Poligotów”. Jedna z plansz, na której zamieszczone zostały informacje, ilustracje, zapis nutowy i tekst hymnu nowożytnej olimpiady w językach obcych (greckim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim) wzbudziła szczególne zainteresowanie naszego gościa.

Wersja hymnu olimpijskiego w języku greckim, który skomponował Spirosa Samara a słowa napisał Kostis Palamas, posłużyła do analizy językowej i nauki uczniów alfabetu języka greckiego. Mimo trudnej wymowy słów w języku greckim, z pomocą pana Markosa, udało się młodzieży przeczytać pierwszą zwrotkę hymnu olimpijskiego.
Oczywiście nie zapomnieliśmy o sesji zdjęciowej z  naszym gościem.

Mamy nadzieję, że spotkanie to stanie się zachętą do pogłębiania wiedzy na temat kultury greckiej, inspiracją do nauki większej ilości języków obcych i być może, w przyszłości, podjęcia studiów językoznawczych.

Może bliższy kontakt z językiem greckim pomoże w ujawnieniu się ukrytych talentów i zainteresowań naszej młodzieży np. kulturą antyczną, filologią klasyczną bądź lingwistyką stosowaną - bo, jak twierdził wielki niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe, „Tylekroć jesteś człowiekiem, ile znasz języków obcych”.

Zmieniony ( 10.05.2011. )