Start arrow Aktualności arrow Spotkanie z kulturą grecką
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Spotkanie z kulturą grecką PDF Drukuj
Wpisał: Eugenia Kowalska   
03.04.2011.
Spis treści
Spotkanie z kulturą grecką
Hymn olimpijski
Galeria zdjęć
W dniu 31 marca 2011 r. gościliśmy  w szkole - pana Markosa Jeropulosa, z pochodzenia Greka, obecnie mieszkającego w Łodzi. Rodzina Jeropulos jest zaprzyjaźniona z naszym liceum od lat. Pan Stathis Jeropulos, senior rodu, artysta plastyk, był zawsze życzliwym gościem honorowym Klubu Europejskiego w naszym liceum. Jego synowie, Mikis i Markos, są absolwentami XXIII Licem Ogólnokształcącego. Z wykształcenia są ekonomistami, pracują na wyższych łódzkich uczelniach.
Spotkanie z panem Markosem było kolejnym z cyklu, które odbyły się w ramach Projektu Językowo-Historycznego „Wielokulturowa Łódź – wczoraj i dziś”.
 
 
 

Tym razem nasz gość przybliżył młodzieży kulturę grecką. W interesujący sposób opowiedział historię zagmatwanych dziejów Półwyspu Bałkańskiego oraz związane z tym burzliwe dzieje jego rodziny. Uczniowie dowiedzieli się o historii, obyczajach i tradycjach kultywowanych przez Greków zamieszkujących obecnie na terenie Polski (ok. 1 tysiąca osób) oraz aktualnie mieszkających w Łodzi (30 osób).

Wysłuchaliśmy też nagrań tradycyjnej muzyki greckiej, podziwialiśmy piękny, pełen ekspresji taniec grecki oraz poznaliśmy tajniki greckiej kuchni. Wprowadziło nas to w prawdziwie greckie klimaty.

 

 

 

Nawiązując do historii Grecji, młodzież przedstawiła panu Markosowi wykonaną przez siebie wystawę „Starożytne i Nowożytne Igrzyska Olimpijskie dla Poligotów”. Jedna z plansz, na której zamieszczone zostały informacje, ilustracje, zapis nutowy i tekst hymnu nowożytnej olimpiady w językach obcych (greckim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim) wzbudziła szczególne zainteresowanie naszego gościa.

 

Wersja hymnu olimpijskiego w języku greckim, który skomponował Spirosa Samara a słowa napisał Kostis Palamas, posłużyła do analizy językowej i nauki uczniów alfabetu języka greckiego. Mimo trudnej wymowy słów w języku greckim, z pomocą pana Markosa, udało się młodzieży przeczytać pierwszą zwrotkę hymnu olimpijskiego.
Oczywiście nie zapomnieliśmy o sesji zdjęciowej z  naszym gościem.

Mamy nadzieję, że spotkanie to stanie się zachętą do pogłębiania wiedzy na temat kultury greckiej, inspiracją do nauki większej ilości języków obcych i być może, w przyszłości, podjęcia studiów językoznawczych.

Może bliższy kontakt z językiem greckim pomoże w ujawnieniu się ukrytych talentów i zainteresowań naszej młodzieży np. kulturą antyczną, filologią klasyczną bądź lingwistyką stosowaną - bo, jak twierdził wielki niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe, „Tylekroć jesteś człowiekiem, ile znasz języków obcych”.

 


Zmieniony ( 10.05.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz