Start arrow Aktualności arrow Wybitni światowi naukowcy w naszej szkole

Wybitni światowi naukowcy w naszej szkole PDF Drukuj
04.04.2011.
Wybitni światowi naukowcy w naszej szkole
Historia czatów
Galeria zdjęć
Uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi są mocno zaangażowani w ochronę środowiska. Biorą udział w projekcie FuturEnergia („Energia jest naszą przyszłością”) realizowanym przez European Schoolnet w imieniu PlasticsEurope – stowarzyszenia skupiającego wytwórców plastiku w Europie. Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat wpływu jaki odgrywać może zmiana sposobu konsumpcji energii na ochronę klimatu. Istotnym elementem projektu jest także pokazanie w jaki sposób  materiały, takie jak plastiki, mogą przyczyniać się do oszczędzania energii oraz surowców.

Również i w roku szkolnym 2010/2011 uczniowie XXIII LO reprezentują Polskę na międzynarodowych czatach z wybitnymi naukowcami z całego świata, gdzie także mają możliwość wymiany poglądów z młodzieżą europejskich szkół.
Przed czatem uczniowie przygotowują się merytorycznie i językowo do zaplanowanego tematu. Pomagają im w tym Monika Łyszczyńska, nauczycielka języka angielskiego oraz Bogumiła Miodyńska Kowalczyk, Anna Pęczek – nauczycielki języka niemieckiego. Uczniowie czytają artykuły w językach obcych, szukają informacji surfując po internecie, wertują tematyczne słowniki oraz prowadzą dyskusję w klasie.
Materiały dydaktyczne w językach obcych, z jakimi uczniowie przed każdym czatem muszą się zapoznać, zawierają cenne informacje dotyczące tematów związanych z energią, stopniem wpływu materiałów na zużycie energii oraz sposobów znalezienia rozwiązań mających na celu wytworzenie energii zrównoważonej środowiskowo.

Wnioski:
1. Czaty umożliwiają wymianę poglądów na temat wpływu materiałów na zużycie energii oraz na stopień ich wykorzystania w odkrywaniu zrównoważonych rozwiązań energetycznych.
2. Przyczyniają się do zwiększenia  świadomości na temat wpływu jaki odgrywa zużywanie energii na zmiany klimatu oraz w jaki sposób zaawansowane materiały takie jak plastik mogą przyczynić się  do zaoszczędzenia energii oraz do zrównoważonego rozwoju.
2. W sposób istotny przyczyniają się do propagowania i doskonalenia nauczania na temat energii.
3. Są świetną motywacją do nauki języków obcych. Młodzież chętnie w nich uczestniczy, są interesującą ofertą zajęć pozalekcyjnych.

Zmieniony ( 16.05.2011. )