Start arrow Aktualności arrow Warsztaty językowo-historyczne "Kolonializm a języki europejskie w byłych koloniach"
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Warsztaty językowo-historyczne "Kolonializm a języki europejskie w byłych koloniach" PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
21.12.2010.
Spis treści
Warsztaty językowo-historyczne "Kolonializm a języki europejskie w byłych koloniach"
Galeria zdjęć
W dniu 18 grudnia 2010r. odbyło się w naszym liceum kolejne spotkanie z przedstawicielem jednej z kultur, które są obecne w dzisiejszej Łodzi. Tym razem naszym gościem był pan Akera Akalanana z Papui Nowej Gwinei. Przybył on w towarzystwie pani Magdaleny Netzel - przedstawicielki Biura Poselskiego Jacka Saryusz Wolskiego - Posła do Parlamentu Europejskiego.

Tematem spotkania był wpływ kolonializmu na języki europejskie i ich odmiany lokalne używane obecnie w byłych koloniach. Papua Nowa Gwinea stanowiła w XIX w. początkowo kolonię brytyjską (Nowa Gwinea Brytyjska), następnie niemiecką (Nowa Gwinea Niemiecka), po czym została przekazana pod administrację australijską. Z tego też względu mieszkańcy dzisiejszej Papui Nowej Gwinei posługują się językiem angielskim i jego lokalną odmianą. Spotkanie prowadzone było właśnie w języku angielskim.

 

Pan Akera przeprowadził warsztaty językowe, podczas których młodzież miała okazję porównać zwroty i wyrażenia w języku angielskim z jego lokalną odmianą używaną w Papui Nowej Gwinei. Te zagadki i ciekawostki językowe wzbudziły zainteresowanie uczniów, którzy chętnie odgadywali sens poszczególnych zwrotów.

Młodzież miała również możliwość poznania historii i kultury Papui Nowej Gwinei. Tego dnia wszyscy zostaliśmy przeniesieni w kolorowy, słoneczny świat tej niezwykłej wyspy. Ojczyzna naszego gościa to kraina pod każdym względem egzotyczna i atrakcyjna turystycznie. Pan Akera opowiedział o rytuałach ludności tubylczej oraz o tradycyjnych tańcach papuaskich, których festiwale odbywają się m.in. w miastach Goroka i Mt. Hagen. Podziwialiśmy przyniesione przez naszego gościa eksponaty przedstawiające elementy charakterystyczne dla kultury tego kraju, np. kolorowe tkane chusty, w których papuaskie kobiety noszą dzieci. Uczniom podobały się także wykonane w drewnie rajskie ptaki i żółwie. Ciekawostką jest to, że Wyspy
Trob-rianda znane są z badań polskiego etnologa B. Malinowskiego.

Charakter tego spotkania sprzyjał rozwijaniu zainteresowań językowo-zawodoznawczych i historycznych uczniów. Na długo pozostanie nam w pamięci ciepły głos pana Akery Akalanany, jego otwartość i przyjacielski stosunek do naszej młodzieży.
Serdecznie dziękujemy panu Akerze Akalananie i pani Magdalenie Netzel za umożliwienie nam zorganizowania tego spotkania oraz fotograficzne udokumentowanie jego przebiegu.

 


INFO: Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei – Independent State of Papua New Guinea) jest państwem w Oceanii, w Melanezji, położonym w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego. Obszar wynosi 461,7 tys. km2. Stolicą jest Port Moresy. Ludność (ok. 6 mln.) stanowią Melanezyjczycy i Papuasi 99%, Europejczycy i Azjaci. Językami urzędowymi są angielski, tok pisin, hiri motu. Mieszkańcy są animistami i chrześcijaniami. Obowiązującą waluta to: 1 kina - 100 toea.

Pierwsi ludzie przybyli na Nową Gwineę ponad 60 tys. lat temu. Pochodzili oni z Azji Południowo-Wschodniej. Europejczycy znają tę wyspę od roku 1526, kiedy odkrył ją Portugalczyk Jorge de Meneses i  nadał jej nazwę Papua od malajskiego słowa papua oznaczającego kręcone włosy typowe dla Melanezyjczyków. Zmieniony ( 04.04.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz