Start arrow Aktualności arrow Warsztaty językowo-historyczne "Kolonializm a języki europejskie w byłych koloniach"

Warsztaty językowo-historyczne "Kolonializm a języki europejskie w byłych koloniach" PDF Drukuj
21.12.2010.
Galeria zdjęć
W dniu 18 grudnia 2010r. odbyło się w naszym liceum kolejne spotkanie z przedstawicielem jednej z kultur, które są obecne w dzisiejszej Łodzi. Tym razem naszym gościem był pan Akera Akalanana z Papui Nowej Gwinei. Przybył on w towarzystwie pani Magdaleny Netzel - przedstawicielki Biura Poselskiego Jacka Saryusz Wolskiego - Posła do Parlamentu Europejskiego.

Tematem spotkania był wpływ kolonializmu na języki europejskie i ich odmiany lokalne używane obecnie w byłych koloniach. Papua Nowa Gwinea stanowiła w XIX w. początkowo kolonię brytyjską (Nowa Gwinea Brytyjska), następnie niemiecką (Nowa Gwinea Niemiecka), po czym została przekazana pod administrację australijską. Z tego też względu mieszkańcy dzisiejszej Papui Nowej Gwinei posługują się językiem angielskim i jego lokalną odmianą. Spotkanie prowadzone było właśnie w języku angielskim.

Pan Akera przeprowadził warsztaty językowe, podczas których młodzież miała okazję porównać zwroty i wyrażenia w języku angielskim z jego lokalną odmianą używaną w Papui Nowej Gwinei. Te zagadki i ciekawostki językowe wzbudziły zainteresowanie uczniów, którzy chętnie odgadywali sens poszczególnych zwrotów.

Młodzież miała również możliwość poznania historii i kultury Papui Nowej Gwinei. Tego dnia wszyscy zostaliśmy przeniesieni w kolorowy, słoneczny świat tej niezwykłej wyspy. Ojczyzna naszego gościa to kraina pod każdym względem egzotyczna i atrakcyjna turystycznie. Pan Akera opowiedział o rytuałach ludności tubylczej oraz o tradycyjnych tańcach papuaskich, których festiwale odbywają się m.in. w miastach Goroka i Mt. Hagen. Podziwialiśmy przyniesione przez naszego gościa eksponaty przedstawiające elementy charakterystyczne dla kultury tego kraju, np. kolorowe tkane chusty, w których papuaskie kobiety noszą dzieci. Uczniom podobały się także wykonane w drewnie rajskie ptaki i żółwie. Ciekawostką jest to, że Wyspy
Trob-rianda znane są z badań polskiego etnologa B. Malinowskiego.

Charakter tego spotkania sprzyjał rozwijaniu zainteresowań językowo-zawodoznawczych i historycznych uczniów. Na długo pozostanie nam w pamięci ciepły głos pana Akery Akalanany, jego otwartość i przyjacielski stosunek do naszej młodzieży.
Serdecznie dziękujemy panu Akerze Akalananie i pani Magdalenie Netzel za umożliwienie nam zorganizowania tego spotkania oraz fotograficzne udokumentowanie jego przebiegu.

INFO: Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei – Independent State of Papua New Guinea) jest państwem w Oceanii, w Melanezji, położonym w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego. Obszar wynosi 461,7 tys. km2. Stolicą jest Port Moresy. Ludność (ok. 6 mln.) stanowią Melanezyjczycy i Papuasi 99%, Europejczycy i Azjaci. Językami urzędowymi są angielski, tok pisin, hiri motu. Mieszkańcy są animistami i chrześcijaniami. Obowiązującą waluta to: 1 kina - 100 toea.

Pierwsi ludzie przybyli na Nową Gwineę ponad 60 tys. lat temu. Pochodzili oni z Azji Południowo-Wschodniej. Europejczycy znają tę wyspę od roku 1526, kiedy odkrył ją Portugalczyk Jorge de Meneses i  nadał jej nazwę Papua od malajskiego słowa papua oznaczającego kręcone włosy typowe dla Melanezyjczyków.

Zmieniony ( 04.04.2011. )