Start arrow Aktualności arrow Dni Austrii 2010
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Dni Austrii 2010 PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk   
30.10.2010.
Pan Szczepan Miłosz - Konsul Honorowy Republiki Austrii w Łodzi zaprosił młodzież naszego liceum wraz z nauczycielkami Bogumiłą Miodyńską Kowalczyk i Eugenią Kowalską do udziału w obchodach Dni Austrii w Łodzi.  Odbywały się  one w dniach od 12-14 października 2010r. W programie bogatym w liczne imprezy artystyczne uczestniczyli   
przede wszystkim uczniowie uczący się języka niemieckiego oraz inni zainteresowani światowym dziedzictwem kulturowym.

Uroczyste otwarcie Dni Austrii miało miejsce w Teatrze im. Stefana Jaracza i rozpoczęło się spektaklem „Seks, prochy i rock and roll”. Autorem sztuki jest Eric Bogosjan, z pochodzenia Ormianin żyjący i tworzący w USA. Sztukę wyreżyserował Jacek Orłowski, a Bronisław Wrocławski po mistrzowsku i perfekcyjnie przedstawił problemy nurtujące człowieka współczesnego człowieka.  Swym kunsztem aktorskim zachwycił całą widownię i otrzymał gromkie brawa.

Drugim, ważnym punktem obchodów Dni Austrii był koncert zespołu austriackiego Cross Nova Ensemble pt. „Wean Modean - Wiedeń nowoczesny”, który odbył się w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Program składał się z utworów austriackich kompozytorów. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z utworami w formie unowocześnionej odnoszących się do tradycyjnej pieśni wiedeńskiej. Nowatorskie podejście do muzykowania i wykonanie pieśni w języku niemieckim przy akompaniamencie fortepianu, wiolonczeli, skrzypiec, klarnetu i fletu było ciekawym spotkaniem z niecodzienną muzyką.
Młodzież wysłuchała też krótkiego wprowadzenia do każdego prezentowanego utworu w języku angielskim i niemieckim. Była to interesująca forma nauki języków obcych - kształtowania umiejętności rozumienia ze słuchu. Być może stanie się ona również dla uczniów  bodźcem do podjęcia w przyszłości studiów lingwistycznych i kulturoznawczych.


W repertuarze znalazły się m.in. utwory:
Friedrich Gulda (1930-2000) – „Klavierstueck 1946” (“Utwór fortepianowy 1946”)
Mathias Ruegg (1952) – „Jessas Ja” („Opowieści z Spittelbergu”)
Paul Kont (1920-2000) – „Im Weinland” („W winnicy”)
Michael Radanowics (1958) – „Partita viennese sulla musica d`Orlando Nuovopatrone”
                                                 („Powrót do muzyki wiedeńskiej Orlanda Nuovopatrone”)
Roland Neuwirth (1950) – „Heimat” („Ojczyzna”),
                                            „Ein echtes Wienerlied” (Prawdziwa wiedeńska piosenka”),
                                            „Bis der Kanari von sein Sprissl faellt”
                                             („Dopóki kanarek nie spadnie z drążka”)

Duże wrażenie na słuchaczach wywarł utwór „Bis der Kanari …”, którego fragment cytujemy:

„W klatce urodzony, tu jest jego dom,
Nie zna on łąk, ani drzew
Tylko obrazy na ścianie,
To jest wszystko, co zna mój kanarek.
Wypuścisz go, to zdechnie.
Pożyje jeden dzień i po wszystkim.
Pozostaje tylko pytanie:
Życie za kratkami, czy jeden, jedyny dzień …”

Finał obchodów Dni Austrii miał miejsce w Poleskim Ośrodku Sztuki, gdzie uczniowie uczestniczyli w programie „Wiener Cafe”. Tym razem było to spotkanie z klasyczną muzyką Starego Wiednia. Przy muzyce Straussa, kawie i serniku po wiedeńsku, serwowanych w zaaranżowanej  wiedeńskiej kawiarni, goście mogli poczuć się jak w prawdziwej tradycyjnej kawiarni stolicy Austrii.

Uczniowie naszego liceum tradycyjnie co roku  biorą udział w obchodach Dni Austrii w Łodzi. Tym razem wprowadzili również innych w świat swoich zainteresowań dziedzictwem kulturowym różnych narodów oraz nauką języków obcych. Niektórzy z nich przyszli bowiem na wieczorne spotkania z kulturą w towarzystwie swoich znajomych rówieśników z innych szkół.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz