Start arrow Aktualności arrow Dni Austrii 2010

Dni Austrii 2010 PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk
30.10.2010.
Pan Szczepan Miłosz - Konsul Honorowy Republiki Austrii w Łodzi zaprosił młodzież naszego liceum wraz z nauczycielkami Bogumiłą Miodyńską Kowalczyk i Eugenią Kowalską do udziału w obchodach Dni Austrii w Łodzi.  Odbywały się  one w dniach od 12-14 października 2010r. W programie bogatym w liczne imprezy artystyczne uczestniczyli
przede wszystkim uczniowie uczący się języka niemieckiego oraz inni zainteresowani światowym dziedzictwem kulturowym.

Uroczyste otwarcie Dni Austrii miało miejsce w Teatrze im. Stefana Jaracza i rozpoczęło się spektaklem „Seks, prochy i rock and roll”. Autorem sztuki jest Eric Bogosjan, z pochodzenia Ormianin żyjący i tworzący w USA. Sztukę wyreżyserował Jacek Orłowski, a Bronisław Wrocławski po mistrzowsku i perfekcyjnie przedstawił problemy nurtujące człowieka współczesnego człowieka.  Swym kunsztem aktorskim zachwycił całą widownię i otrzymał gromkie brawa.

Drugim, ważnym punktem obchodów Dni Austrii był koncert zespołu austriackiego Cross Nova Ensemble pt. „Wean Modean - Wiedeń nowoczesny”, który odbył się w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Program składał się z utworów austriackich kompozytorów. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z utworami w formie unowocześnionej odnoszących się do tradycyjnej pieśni wiedeńskiej. Nowatorskie podejście do muzykowania i wykonanie pieśni w języku niemieckim przy akompaniamencie fortepianu, wiolonczeli, skrzypiec, klarnetu i fletu było ciekawym spotkaniem z niecodzienną muzyką.
Młodzież wysłuchała też krótkiego wprowadzenia do każdego prezentowanego utworu w języku angielskim i niemieckim. Była to interesująca forma nauki języków obcych - kształtowania umiejętności rozumienia ze słuchu. Być może stanie się ona również dla uczniów  bodźcem do podjęcia w przyszłości studiów lingwistycznych i kulturoznawczych.

W repertuarze znalazły się m.in. utwory:
Friedrich Gulda (1930-2000) – „Klavierstueck 1946” (“Utwór fortepianowy 1946”)
Mathias Ruegg (1952) – „Jessas Ja” („Opowieści z Spittelbergu”)
Paul Kont (1920-2000) – „Im Weinland” („W winnicy”)
Michael Radanowics (1958) – „Partita viennese sulla musica d`Orlando Nuovopatrone”
                                                 („Powrót do muzyki wiedeńskiej Orlanda Nuovopatrone”)
Roland Neuwirth (1950) – „Heimat” („Ojczyzna”),
                                            „Ein echtes Wienerlied” (Prawdziwa wiedeńska piosenka”),
                                            „Bis der Kanari von sein Sprissl faellt”
                                             („Dopóki kanarek nie spadnie z drążka”)

Duże wrażenie na słuchaczach wywarł utwór „Bis der Kanari …”, którego fragment cytujemy:

„W klatce urodzony, tu jest jego dom,
Nie zna on łąk, ani drzew
Tylko obrazy na ścianie,
To jest wszystko, co zna mój kanarek.
Wypuścisz go, to zdechnie.
Pożyje jeden dzień i po wszystkim.
Pozostaje tylko pytanie:
Życie za kratkami, czy jeden, jedyny dzień …”

Finał obchodów Dni Austrii miał miejsce w Poleskim Ośrodku Sztuki, gdzie uczniowie uczestniczyli w programie „Wiener Cafe”. Tym razem było to spotkanie z klasyczną muzyką Starego Wiednia. Przy muzyce Straussa, kawie i serniku po wiedeńsku, serwowanych w zaaranżowanej  wiedeńskiej kawiarni, goście mogli poczuć się jak w prawdziwej tradycyjnej kawiarni stolicy Austrii.

Uczniowie naszego liceum tradycyjnie co roku  biorą udział w obchodach Dni Austrii w Łodzi. Tym razem wprowadzili również innych w świat swoich zainteresowań dziedzictwem kulturowym różnych narodów oraz nauką języków obcych. Niektórzy z nich przyszli bowiem na wieczorne spotkania z kulturą w towarzystwie swoich znajomych rówieśników z innych szkół.