Start arrow Aktualności arrow Wystawa językowo-historyczna "Igrzyska Olimpijskie dla Poliglotów"

Wystawa językowo-historyczna "Igrzyska Olimpijskie dla Poliglotów" PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk
16.04.2011.

Realizatorzy projektu „Wielokulturowa Łódź – wczoraj i dziś” przygotowali wystawę „Starożytne i nowożytne Igrzyska Olimpijskie - dla Poliglotów” w pięciu językach obcych: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim.

Uczniowie skorelowali zagadnienia, które poznali na lekcjach historii, m.in. wiadomości o starożytności z nauką języków obcych. Poszczególne plansze obrazują zarówno historię igrzysk olimpijskich, dyscypliny olimpijskie, zwycięzców a także symbole olimpijskie, do których należy m.in. hymn olimpijski. Słowa hymnu olimpijskiego zostały zacytowane w językach obcych, w tym w języku ich autora Kostisa Palmasa - po grecku, a uczniowie nauczyli się pierwszej zwrotki tego hymnu na spotkaniu z Grekiem Markosem Jeropulosem.

Możliwość obejrzenia wystawy mieli nie tylko uczniowie naszej szkoły. Zapoznali się z nią także uczniowie gimnazjów na Dniach Otwartych naszego liceum oraz sportowcy i pacjenci Zakładu Medycyny Sportowej „Twoje Zdrowie”, która opiekuje się zawodnikami różnych klubów sportowych i zabezpiecza medycznie mecze m.in. RTS Widzew i ŁKS.
Tak więc zaprezentowanie wystawy „Starożytne i nowożytne Igrzyska Olimpijskie” w poradni lekarskiej o profilu sportowym jest przykładem współpracy ze środowiskiem lokalnym i stanowi motywację do nauki języków obcych.

1.
2.
3.
4.