Start arrow Aktualności arrow Urzędnik Komisji Europejskiej w naszej szkole

Urzędnik Komisji Europejskiej w naszej szkole PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk
07.11.2011.

Nasze liceum znalazło się wśród wybranych szkół, które odwiedzili pracownicy Komisji Europejskiej. W dniu 4 listopada 2011r. gościliśmy pana Jacka Wolskiego – urzędnika Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa komisji Europejskiej. Wizytę tę złożył nasz gość w ramach unijnego programu "Powrót do szkoły” (Back to School). W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas europejskich IIe i IIIc.

Program „Back to School” jest realizowany w związku ze sprawowaniem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Współorganizatorami programu są Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W ramach tej inicjatywy wybrani polscy urzędnicy Komisji Europejskiej odwiedzają bliskie im szkoły po to, by przybliżyć ich uczniom ideę Unii Europejskiej, porozmawiać i podzielić się swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych.

Spotkanie z panem Jackiem Wolskim miało charakter zawodoznawczy. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z potencjalną ścieżką edukacyjną stwarzającą szanse zatrudnienia w instytucjach UE oraz z procedurami przygotowującymi kandydata do otrzymania konkretnego stanowiska.

Aby wygrać konkurs na stanowisko urzędnika w instytucjach UE, a tym samym zdobyć interesującą perspektywę stabilnej, atrakcyjnej finansowo pracy, należy – wg naszego gościa – posiadać dyplom takich trzech podstawowych kierunków jak np.  informatyka, ekonomia, prawo. Bardzo ważna jest także biegła znajomość przynajmniej dwóch języków obcych.

Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzięki prezentacji multimedialnej o Brukseli, przedstawionej przez naszego gościa,  poczuliśmy niepowtarzalny klimat stolicy Belgii i UE z jej historycznymi zabytkami, współczesną architekturą instytucji unijnych oraz wielokulturowym społeczeństwem.  Ważną rolę w życiu miasta odgrywają pracownicy instytucji unijnych pochodzących z różnych krajów.

INFO: „Miasto Bruksela wraz z całym regionem stołecznym posiada oficjalnie status obszaru dwujęzycznego, gdzie działają dwie wspólnoty językowe: flamandzka i francuska. Równoprawne języki urzędowe to francuski, którym posługuje się większość ludności (85-90%), oraz niderlandzki (10-15% ludności). Zasada dwujęzyczności jest ściśle przestrzegana m.in. w odniesieniu do nazw ulic, znaków drogowych, wszelkich oficjalnych obwieszczeń, itp. Każda z grup językowych posiada odrębne szkoły, uczelnie, biblioteki, teatry.”

Młodzież  uczestnicząca w spotkaniu wzięła udział w quizie sprawdzającym wiedzę na temat integracji europejskiej i wielokulturowości Europy. Nagrodą dla zwycięzców quizu były bombonierki z pysznymi czekoladkami, z których słynie Belgia. Zdobyli je: Paulina Michalak z klasy IIe oraz Konrad Kopeć z klasy IIIc. Gratulujemy zwycięzcom!

1.
2.
3.
2A.JPG