Start arrow Aktualności arrow Urzędnik Komisji Europejskiej w naszej szkole
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Urzędnik Komisji Europejskiej w naszej szkole PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk   
07.11.2011.

Nasze liceum znalazło się wśród wybranych szkół, które odwiedzili pracownicy Komisji Europejskiej. W dniu 4 listopada 2011r. gościliśmy pana Jacka Wolskiego – urzędnika Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa komisji Europejskiej. Wizytę tę złożył nasz gość w ramach unijnego programu "Powrót do szkoły” (Back to School). W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas europejskich IIe i IIIc.


Program „Back to School” jest realizowany w związku ze sprawowaniem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Współorganizatorami programu są Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W ramach tej inicjatywy wybrani polscy urzędnicy Komisji Europejskiej odwiedzają bliskie im szkoły po to, by przybliżyć ich uczniom ideę Unii Europejskiej, porozmawiać i podzielić się swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych.

Spotkanie z panem Jackiem Wolskim miało charakter zawodoznawczy. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z potencjalną ścieżką edukacyjną stwarzającą szanse zatrudnienia w instytucjach UE oraz z procedurami przygotowującymi kandydata do otrzymania konkretnego stanowiska.

Aby wygrać konkurs na stanowisko urzędnika w instytucjach UE, a tym samym zdobyć interesującą perspektywę stabilnej, atrakcyjnej finansowo pracy, należy – wg naszego gościa – posiadać dyplom takich trzech podstawowych kierunków jak np.  informatyka, ekonomia, prawo. Bardzo ważna jest także biegła znajomość przynajmniej dwóch języków obcych.

Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzięki prezentacji multimedialnej o Brukseli, przedstawionej przez naszego gościa,  poczuliśmy niepowtarzalny klimat stolicy Belgii i UE z jej historycznymi zabytkami, współczesną architekturą instytucji unijnych oraz wielokulturowym społeczeństwem.  Ważną rolę w życiu miasta odgrywają pracownicy instytucji unijnych pochodzących z różnych krajów.

INFO: „Miasto Bruksela wraz z całym regionem stołecznym posiada oficjalnie status obszaru dwujęzycznego, gdzie działają dwie wspólnoty językowe: flamandzka i francuska. Równoprawne języki urzędowe to francuski, którym posługuje się większość ludności (85-90%), oraz niderlandzki (10-15% ludności). Zasada dwujęzyczności jest ściśle przestrzegana m.in. w odniesieniu do nazw ulic, znaków drogowych, wszelkich oficjalnych obwieszczeń, itp. Każda z grup językowych posiada odrębne szkoły, uczelnie, biblioteki, teatry.”

Młodzież  uczestnicząca w spotkaniu wzięła udział w quizie sprawdzającym wiedzę na temat integracji europejskiej i wielokulturowości Europy. Nagrodą dla zwycięzców quizu były bombonierki z pysznymi czekoladkami, z których słynie Belgia. Zdobyli je: Paulina Michalak z klasy IIe oraz Konrad Kopeć z klasy IIIc. Gratulujemy zwycięzcom!

1.
1.JPG
2.
2.JPG
3.
2A.JPG
4.
3.JPG
5.
4.jpg
6.
5.JPG

 

Zmieniony ( 26.11.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz