Start arrow Aktualności arrow Dni Austrii w Łodzi - spotkanie różnych kultur
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Dni Austrii w Łodzi - spotkanie różnych kultur PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk   
22.10.2011.

W dniach 9 -13 października 2011r. tradycyjnie już uczestniczyliśmy w obchodach Dni Austrii w Łodzi. Uroczysta inauguracja tego wydarzenia miała miejsce w Teatrze im. Stefana Jaracza i rozpoczęła się  od obejrzenia spektaklu Erica Bogosiana „Czołem wbijając gwoździe w podłogę” w reżyserii Jacka Orłowskiego. Był to kolejny już, po „Seksie, prochach i rock & rollu” wieczór teatralny, wypełniony satyrycznymi monologami Erica Bogosiana -  amerykańskiego aktora, dramaturga i pisarza pochodzenia ormiańskiego. Obydwa monodramy obejrzeliśmy w świetnej interpretacji Bronisława Wrocławskiego.Po spektaklu zaproszeni goście spotkali się na raucie konsularnym. W eleganckich wnętrzach teatru,  przy pięknie udekorowanych stołach, na których królowało słodkie „co nieco”,  wśród szmeru rozmów dało się słyszeć także język niemiecki. Tak więc była to dla nas prawdziwa uczta dla „ducha i ciała”.

Kolejnym punktem obchodów Dni Austrii w Łodzi był program artystyczny „Z muzyką przez Austrię” przygotowany przez dzieci z Przedszkola  Miejskiego nr 156. Przedszkolaki w kolorowych strojach zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce europejskie. Było to bardzo ciekawe i barwne przedstawienie, a zaangażowanie małych wykonawców w poznawanie dziedzictwa kulturowego Europy wzruszyło nas wszystkich.  

W widzewskim „Domu Kultury 502” wysłuchaliśmy interesującego koncertu zespołu austriackiego. Program składał się z utworów takich kompozytorów jak: Paul Kont, Mathias Ruegg, Friedrich Gulda, Rolad Neuwirth. Na fortepianie grała Japonka Asako  Posoki, aktualnie korepetytorka na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu, natomiast Austriaczka, dr filozofii Andrea Schwab, mezzosopran - zaśpiewała najpiękniejsze utwory komponowane przez kobiety różnych epok. Z podobnymi koncertami wystąpiła m.in. w Wiedniu, Bernie, Tel Awiwie, Jerozolimie.

Zatem Dni Austrii w Łodzi w 2011r. były świetną okazją do spotkania z kulturą różnych krajów. Tym razem mieliśmy okazję podziwiać światowy dorobek artystyczny z kręgu kultury austriackiej, ormiańskiej, amerykańskiej i japońskiej.
Okazało się,  że Łódź, podobnie jak w XIX i XX wieku, jest przyjaznym miejscem spotkań wielu kultur.

 

 
1.
1.jpg
2.
2.JPG
3.
3.JPG
4.
4.JPG
5.
5.JPG
6.
6.JPG
7.
7.JPG
8.
8.JPG
9.
9.JPG

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2021 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz