Start arrow Aktualności arrow Euroscola - wizyta w Parlamencie Europejskim
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Euroscola - wizyta w Parlamencie Europejskim PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk   
20.01.2012.
Spis treści
Euroscola - wizyta w Parlamencie Europejskim
Galeria zdjęć
Euroscola jest programem edukacyjnym Parlamentu Europejskiego adresowanym do uczniów i nauczycieli z 27 krajów Unii Europejskiej.
Każde państwo jest reprezentowane tylko przez jedną szkołę. Dlatego wyróżnione zaproszeniem na Euroscolę placówki musiały wykazać się wybitnymi osiągnięciami w zakresie edukacji europejskiej i nauczania języków obcych oraz aktywnym uczestnictwem w realizacji projektów europejskich.
Te warunki spełniła nasza szkoła już po raz trzeci. Tym razem do reprezentowania Polski w dniu 16.12.2011r. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zostali wybrani uczniowie klasy europejskiej IIe, wraz z nauczycielkami Bogumiłą Miodyńską Kowalczyk i Eugenią Kowalską. Byli oni realizatorami projektu „1. Wielokulturowa Łódź - wczoraj i dziś. Wiosna języków”; 2. Uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera – Obywatelami Świata”, który odniósł ogromny sukces zdobywając Certyfikat „European Language Label” w kategorii instytucja 2011r.  

 
 
Uczestniczenie w programie Euroscola umożliwia młodzieży zapoznanie się z pracą Parlamentu Europejskiego oraz z aktualnymi, ważnymi problemami dla Europy i świata. Sprzyjały temu tematy, nad którymi debatowała młodzież:
- „Duże znaczenie wartości europejskich na świecie” Pokój, bezpieczeństwo, sprawiedliwość, prawa człowieka - jakie działania umożliwią osiągnięcie tego celu?
- „2011 – Europejski Rok Wolontariatu” W jakich dziedzinach, Państwa zdaniem, młodzi ludzie mogliby przyczynić się do umocnienia wspólnych wartości, takich jak solidarność czy spójność społeczna?
- „Środowisko naturalne i energia ze źródeł odnawialnych” Jak wpłynąć na zmianę zachowań? Jak promować trwały rozwój?
- „Wolność informacji i kultura obywatelska” Jakie możliwości i zagrożenia niosą ze sobą współczesne technologie informacyjno-komunikacyjne?
- „Demokracja i obywatelstwo” Jak wzbudzić większe zainteresowanie  współobywateli sprawami związanymi z życiem demokratycznym i politycznym Unii Europejskiej?
- „Przyszłość Europy” Co należy zmienić, aby Europa była bliższa Waszemu ideałowi?
Formuła „młodzieżowego parlamentu” zapewnia uczestnikom aktywny udział w dyskusji, ponadto kształtuje umiejętność formułowania i wyrażania własnych sądów i opinii na szerszym europejskim forum. Jest to dla uczniów doskonała lekcja demokracji i społecznego zaangażowania, a także okazja do wykazania się postawą tolerancji dla różnych kultur i poglądów.
Udział w programie Euroscola ma również pomóc młodzieży w kształtowaniu kariery zawodowej, wyborze odpowiedniego kierunku studiów oraz znalezieniu swojego miejsca na międzynarodowym rynku pracy.
Młodzi Europejczycy muszą wykazać się znajomością języków obcych. Język nie może jednak stanowić dla nich bariery dzielącej, lecz musi stać się narzędziem umożliwiającym wzajemne zrozumienie i porozumienie. Sprzyjała temu atmosfera życzliwości panująca w Sali Plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Dla nas, Polaków, bardzo miłym akcentem była prezentacja wielokulturowej Łodzi oraz osiągnięć naszej szkoły w zakresie edukacji globalnej i humanitarnej. Doskonale poradziła sobie z tym niełatwym zadaniem Dorota Gierańczyk, która zaprezentowała nas w pięknym języku angielskim. Dumni byliśmy słuchając jej wystąpienia, tym bardziej że równocześnie na telebimach w Sali Plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu ukazał się napis XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi, zdjęcia szkoły i uczniów reprezentujących nasze liceum oraz fotografia Łodzi z elementami akcentującymi jej wielokulturowość.
Cieszyliśmy się również z osiągnięcia Patryka Michałowicza, który będąc członkiem międzynarodowego czteroosobowego zespołu młodzieżowego zajął II miejsce w  Konkursie Europejskim Eurogame. W konkursie tym wzięło udział 400 uczniów z krajów Unii Europejskiej.
Uczestnictwo w programie Euroscola jest dużym doświadczeniem dla biorących w nim udział uczniów i nauczycieli. Kontakt z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego oraz reprezentantami wielokulturowej międzynarodowej społeczności pozwala zrozumieć jak ważne są, kierujące się zasadami tolerancji i szacunku dla różnorodności, skuteczne działania dla wspólnego dobra.
 


Zmieniony ( 18.02.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz