Start arrow Aktualności arrow Ormianie są wśród nas ...

Ormianie są wśród nas ... PDF Drukuj
15.05.2012.
Klub Europejski „Szkoła Globalna i Humanitarna” realizując projekt „Moje serce dla Świata” przeprowadził działania edukacyjno-wychowawcze mające na celu  poznanie historii i kultury mniejszości narodowych zamieszkujących Łódź.

Nasza aktywność skierowana była m.in. na poznanie mniejszości ormiańskiej. Ormianie stanowią, z liczbą osób zameldowanych w Łodzi (632) po Ukraincach (1430) i Rosjanach (848), trzecią co do wielkości grupę narodową w naszym mieście (dane z roku 2011).

Skupiliśmy się głównie na poznaniu historii i dziedzictwa kulturowego Armenii, lecz ważnym elementem tego projektu było również nawiązanie bezpośrednich kontaktów ze społecznością ormiańską w Łodzi oraz  integracja naszych środowisk.

Służyły temu różnorodne formy pracy, takie jak: warsztaty tematyczne, wykłady, lekcje, konkurs „Ormianie nasi sąsiedzi”, a także spotkania z Ormianami w naszym mieście.

Nawiązaliśmy kontakty ze Stowarzyszeniem Ormian w Polsce, gdzie przedstawiliśmy projekt edukacyjny mający na celu promocję mniejszości ormiańskiej, pielęgnowanie tradycji i religii narodu ormiańskiego, doskonalenie umiejętności posługiwania się językami - ormiańskim i polskim.

W czasie spotkania w łódzkiej niedzielnej szkółce dla dzieci ormiańskich mieliśmy okazję poznać zasady jej funkcjonowania oraz uczestniczyć w lekcji języka ormiańskiego.

Ciekawe informacje na temat Armenii przekazała nam pani Anaida Kaczmarek, muzykolog, dyrektor tej placówki. Jest ona Ormianką, której losy od 18 lat związane są z Polską. Nasi uczniowie natomiast zaprezentowali dzieciom i młodzieży ormiańskiej rezultaty swojej pracy w projekcie „Wielokulturowa Łódź - wczoraj i dziś”, w tym słowniczek „100 najpotrzebniejszych słów ormiańskich”.

Dla każdego narodu ważną datą jest moment odzyskania niepodległości. Klub Europejski „Szkoła Globalna i Humanitarna” naszego liceum został  wyróżniony zaproszeniem na obchody Święta Nieodległości Armenii. W uroczystościach wzięli udział pan Ashot Galoyan - Ambasador Armenii w Polsce, władze Stowarzyszenia Ormian w Polsce oraz cała społeczność ormiańska w Łodzi.
W części oficjalnej wysłuchaliśmy hymnu narodowego Armenii, wystąpień pana ambasadora i honorowych gości z Armenii oraz przedstawicieli władz miasta Łodzi. W części artystycznej dzieci przedstawiły program wokalno-muzyczny, mieliśmy w ten sposób okazję poznania tradycyjnych narodowych pieśni Armenii. Młodzież natomiast zaprezentowała w języku ormiańskim najpiękniejsze fragmenty z literatury tego kraju.
Dla nas nawiązanie kontaktów z Ormianami jest ważnym etapem w działaniach edukacyjno-wychowawczych zaplanowanych w projekcie „Moje serce dla Świata”. Tego rodzaju spotkania przeciwdziałają powstawaniu stereotypów i uprzedzeń oraz wspierają rozwój otwartego i tolerancyjnego spojrzenia na świat.

1.
2.
3.
4.