Start arrow Aktualności arrow Projekt Oddajcie mi swoje dzieci!
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Projekt Oddajcie mi swoje dzieci! PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
11.10.2012.

Od kwietnia do października 2012r. uczniowie klasy europejskiej uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Oddajcie mi swoje dzieci!” prowadzonym przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Celem tego projektu było przybliżenie uczniom historii Litzmannstadt Ghetto, ze szczególnym uwzględnieniem losów uwięzionych w nim dzieci.


Projekt ten harmonizował z celami i założeniami szkolnego projektu „Moje serce dla Świata” realizowanym przez Klub Europejski „Szkoła Globalna i Humanitarna”, w którym to szczególne miejsce zajmuje kształtowanie postaw tolerancji wobec odmienności i różnorodności oraz uznanie wartości pluralizmu w życiu społecznym, religijnym oraz kulturze.
Działania podejmowane zarówno w projekcie „Moje serce dla Świata” jak i „Oddajcie mi swoje dzieci!” nakierowane są na promowanie dialogu międzykulturowego oraz takich postaw obywatelskich, które uczą cenić różnorodność, otwartość i tolerancję dla innych kultur i religii oraz odmiennych postaw i systemów wartości. Szczególny nacisk położony jest na wychowanie młodzieży w duchu wartości, z których najważniejsze są godność i życie ludzkie.
W ramach projektu „Oddajcie mi swoje dzieci!” odbyły się: wykład i zajęcia warsztatowe poruszające takie tematy jak: rola dzieci w tradycji żydowskiej, sytuacja dzieci w Litzmannstadt Ghetto (praca, edukacja, warunki życia), opis faktograficzny i symboliczny „Wielkiej Szpery”. Zajęcia te prowadzone były przez pana Szymona Pawlaka, przewodnika po Łodzi i przedstawiciela Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wykład zilustrowały film i wystawa fotograficzna: „Dzieci z łódzkiego getta”. Następnie uczniowie uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem. Podsumowaniem projektu było uczestnictwo młodzieży w dniu 4 września 2012r. w „Marszu Pamięci” w 68.rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto oraz w  70. rocznicę „Wielkiej Szpery”.
Zmieniony ( 12.10.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2021 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz