Start arrow Aktualności arrow Najaktywniejsze Europejki z klasy IIIe w Brukseli
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Najaktywniejsze Europejki z klasy IIIe w Brukseli: Bruksela PDF Drukuj
Wpisał: Bogumiła Miodyńska Kowalczyk   
27.10.2012.
Spis treści
Najaktywniejsze Europejki z klasy IIIe w Brukseli
Brugia
Bruksela
Zdjęcia

 

II - BRUKSELA (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel , pierwotne tłum.: „bagnista osada”).

W programie pobytu w Brukseli - stolicy Belgii, siedziby  króla i parlamentu belgijskiego, instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu, szczególnie ważne dla uczennic klasy europejskiej było zwiedzenie Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
Szczególnie utkwił nam w pamięci moment wejścia do Parlamentu Europejskiego, gdzie powitał nas męski chór śpiewający w języku niemieckim hymn Ludwiga van Beethovena „O, Heimat, dich zu lieben” („Ojczyzno ma”).

 

Niezwykła była również wizyta w supernowoczesnym Parlamentarium - pierwszym tego rodzaju w Europie centrum (drugim na świecie po Wzgórzu Kapitolińskim w Waszyngtonie), w którym wszystkie informacje dostępne są w 23 językach. Zwiedzenie Parlamentarium stanowiło wyjątkową okazję, by za pomocą najnowocześniejszych rozwiązań techniki, multimedialnych wystaw i interaktywnych gier poznać historię integracji Europy i działalność Parlamentu Europejskiego. Mogłyśmy tu w niezwykle ciekawy sposób wcielić się m.in. w rolę europosła lub zwiedzić wirtualnie całą Europę.

Miałyśmy także możliwość zwiedzenia miasta z przewodnikiem, który zapoznał nas z najbardziej znanymi zabytkami Brukseli. Szczególnie zachwyciło nas historyczne centrum miasta - Wielki Plac (Grand Place) zaliczany do najpiękniejszych tego typu placów w Europie. Stanowi bowiem istną mieszankę styli, od baroku oraz gotyku do flamandzkiego renesansu. Duże wrażenie wywarły na nas ważne arcydzieła rzeźbiarskie, malarskie oraz XVI-wieczne witraże znajdujące się w stojącej na wzgórzu Treurenberg przepięknej Katedrze św. Michała i św. Guduli. Centrum miasta, z jego niepowtarzalną atmosferą, zabytkami i wspaniałymi krętymi uliczkami, pełnymi sklepików oraz kawiarni i restauracji, przyciąga tłumy turystów.

Zaciekawił nas także jeden z najsłynniejszych symboli miasta - Manneken-Pis, czyli 30-centymetrowa fontanna - figurka siusiającego chłopca z 1619 roku. Figurka  chłopca często ubierana jest w różnorodne stroje okolicznościowe, w związku z odbywającymi się w Brukseli uroczystościami. Manneken Pis otrzymał ponad tysiąc kostiumów, które można obejrzeć w Muzeum Miasta Brukseli.

Nasz podziw wzbudził architektoniczny symbol stolicy Belgii - Atomium, czyli 103-metrowej wysokości model kryształu żelaza (powiększonego 150 miliardów razy), które zostało zbudowane z okazji Światowej Wystawy Expo w 1958.  Składa się ono z 9 stalowych kul/sfer o średnicy 18 metrów połączonych 20 korytarzami o długości każdy około 40 metrów. Ze szczytu Atomium obejrzałyśmy panoramę Brukseli, miasta o charakterystycznej zabudowie, pięknie położonego wśród zieleni parków miejskich nad rzeką Senne.

Prawdziwą przyjemność sprawiło nam zwiedzanie słynnego parku Mini Europa, w którym znajduje się zbiór modeli znanych budowli - miniaturowych obiektów z najpiękniejszych miast w Europie, pomniejszonych w stosunku do oryginału 25 razy. Obejrzenie tej wystawy dostarcza nie tylko rozrywki, ale także uczy. Zwiedzający mają bowiem możliwość zapoznania się, w sposób interaktywny, z informacjami ogólnymi na temat każdego z 27 krajów Unii Europejskiej, poznania najważniejszych zabytków wybranego państwa oraz wysłuchania jego hymnu.  Polskę reprezentują modele z Gdańska: Dwór Artusa, pomnik Neptuna i trzy stoczniowe krzyże.

Miłym akcentem była uroczysta kolacja z panią Poseł Joanną Skrzydlewską w restauracji Colmar, podczas której mogliśmy porozmawiać na interesujące nas tematy m.in. o pracy w strukturach Unii Europejskiej oraz w niezwykle sympatycznym towarzystwie degustować przysmaki kuchni belgijskiej. Na długo pozostaną nam w pamięci rozmowy z panią Poseł, która okazała się być niezwykle bezpośrednią i miłą osobą. 

 „Pobyt w Belgii na zaproszenie pani Joanny Skrzydlewskiej był dla nas wyróżnieniem i jest dowodem na to, że warto jest być aktywnym, uczyć się i działać, by przede wszystkim inwestować w swój rozwój a także otrzymać tak wspaniałą nagrodę…”  - tak posumowały ten wyjazd edukacyjny jego uczestniczki.

Może zachęci to młodzież do startu w innych konkursach? Miejmy nadzieję, że tak! Zapraszamy do udziału w następnych inicjatywach Klubu Europejskiego „Szkoła Globalna i Humanitarna”.

 Zmieniony ( 10.11.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2022 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz