Start arrow Aktualności arrow Spotkanie w Stowarzyszeniu Menadżerów Austria Polska - Łódź
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Spotkanie w Stowarzyszeniu Menadżerów Austria Polska - Łódź PDF Drukuj
Wpisał: Arkadiusz Gawełek   
16.05.2013.
14 maja 2013r. uczniowie naszego liceum uczestniczyli w kolejnym spotkaniu w Stowarzyszeniu Menedżerów Austria-Polska Łódź poświęconemu problematyce historycznej. Tym razem prof.  Jan Kanty Chrzanowski  zaprezentował swoją książkę „Historia powstania Łodzi”, która wkrótce ukaże się rynku wydawniczym.  Autor przedstawia w niej dzieje miasta  - od małej osady położonej  wśród lasów nad rzeczką Ostrogą -  do nowoczesnego ośrodka przemysłu włókienniczego, którym stała się Łódź w XIX wieku.

Szczególną uwagę poświęcił autor postaci Rajmunda Rembielińskiego (herbu Lubicz - 1775 -1841), działaczowi politycznemu i gospodarczemu w okresie autonomii Królestwa Polskiego, m.in. marszałkowi Sejmu Królestwa Polskiego, prezesowi Komisji Województwa Mazowieckiego, głównemu pomysłodawcy utworzenia okręgu przemysłu włókienniczego w okolicy Łodzi.
 
Prof.  Jan Chrzanowski niezwykle barwnie opowiedział o Rajmundzie Rembielińskim, twórcy i odkrywcy Łodzi, człowieku o wszechstronnych zainteresowaniach i talentach, jego karierze zawodowej a przede wszystkim o tym, jak budował Łódź.
 
Młodzieży spodobała się też edytorska szata książki, która jest bogato ilustrowana materiałami źródłowymi, mapami, zdjęciami  i rycinami. Spotkanie zakończyło się żywą wymianą zdań na temat zaprezentowanego przez autora materiału oraz wykonaniem pamiątkowego zdjęcia. Wykład stanowi podstawę do dalszej pracy językowo - historycznej w zakresie CLIL – zintegrowanego nauczania języka i przedmiotu.


Zmieniony ( 16.05.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2021 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz