Start arrow Aktualności arrow Święto Niepodległości

Święto Niepodległości PDF Drukuj
Wpisał: Jarosław Cielebon
06.11.2007.

9 listopada 2007r. godzina 1100 - duża sala gimnastyczna. Tłumy nieświadomych uczniów sprowadzone zostają przez nauczycieli i ustawione posłusznie w kolejności: klasy pierwsze, drugie, trzecie… Niektórzy (bardziej przytomni) zauważyli na wprost wejścia kilka staromodnych ilustracji i napis "1918 OBRAZY NIEPODLEGŁOŚCI". O nie! Apel. Pewnie znowu jakieś czytanki, wierszyki, melodie z czasów dinozaurów. A tu jeszcze polski trzeba spisać. Dobrze, że chociaż przepadnie ta, czy inna lekcja.

Dobra, zaczęło się.

- Całość BACZNOŚĆ! Poczet sztandarowy…wprowadzić!…Do hymnu.

OK, śpiewamy hymn, wszystkie 4 zwrotki. Nie ma wygłupów. Sztandar wychodzi i teraz się zacznie… Pod drabinkami czają się czytające - Sylwia Budziarek, Agnieszka Nowak i Marta Ślubowska z IIID, Ola Rybińska i Asia Skwarczyńska z IID a z nimi Ania Kmieć z IC.

Wychodzi pan od historii - niejaki Cielebon(d). Daje nam jakieś kartki z tekstami piosenek. (Jak daje, to bierzemy). Chce, żebyśmy pośpiewali! Tak, chciałbyś! Sam się człowieku powygłupiaj. Ale krzyczę jak inni, że będę śpiewać. To nic nie kosztuje a pokrzyczeć czasem zdrowo.
Dziewczyny czytają coś o I wojnie. Że straszna, że niszczyła fizycznie i psychicznie… Znowu mnie dopadnie jakaś chandra. A weekend był tak blisko…

Wtedy znowu wyszedł ten nasz  Bond od historii i znowu każe śpiewać o jakichś ziołach (O mój rozmarynie, czy inny tymianku). Słyszę, że niektórzy śpiewają. A może by i zamruczeć? Ale tak nie za głośno. Bez obciachu. Ale gdzie tam! Każe głośniej. Dobrze, ale nie za bardzo. Ma się ten honor. Chociaż właściwie to wyszło dosyć przyzwoicie. I humor troszkę jakby się poprawił.
Później dziewczyny czytają coś o Legionach Piłsudskiego, że tak wszyscy czekali na niepodległość. I znowu śpiewamy. Nie smętnie, raczej rzewnie, od serca - Wojenko, wojenko… Teraz to naprawdę nieźle nam poszło. Powiedziałem NAM? Tak, nam. Kiedy przerwał po drugiej zwrotce, po Sali przeszedł szum niezadowolenia. Chcemy jeszcze!

Znowu dziewczyny. Tym razem słuchamy o tym, co w zamian za wysiłek zbrojny Polsce ofiarowały strony walczące. No, nareszcie śpiew!
- Piechota, ta szara piechota! - śpiewa na całe gardło większa część sali. Melodia fajna, znana. Można dać czadu.

Ostatnia z dziewczyn czyta o wydarzeniach 11 listopada 1918 r. w Łodzi. W jaki sposób, gdzie i jak rozbrajano Niemców. A potem to już, kto mógł, to śpiewał głośniej niż na całe gardło.
- My, Pierwsza Brygada!!! Tak się rozbujaliśmy, że refren a'capella "zaśpiewał się" dwa razy. I… koniec imprezy. Z tekstem w ręku idziemy na lekcje, a po nich będziemy sobie wieczorem i przez kolejne dni wyśpiewywać na całe osiedle wiecznie żywe przeboje!

A co! Każdy ma prawo być patriotą. Nie koniecznie na smutno.

Dwa dni później, prowadzony dzielnie przez wymienionego wcześniej nauczyciela, nasz poczet sztandarowy w składzie: chorąży - Karol Filipczak i Adrian Listopad z IIE oraz "pocztówki" z klasy IB: Gosia Marciniak, Monika Ferdzyn, Ewelina Zielińska i Asia Kern - pomimo zimna - dzielnie reprezentował szkołę w Katedrze na mszy za Ojczyznę a później w dalszych uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Byliśmy, nie chwaląc się, jednym z ostatnich pocztów, który opuścił plac boju, kiedy inni od dawna grzali swoje skostniałe palce w cieple domowego ogniska.

Obchody zorganizowane zostały pod czujnym okiem p. Jarosława Cielebona

Więcej zdjęć w galerii .

Dopisek administratora: przypominam o wspaniałej i jakże pouczającej prezentacji przygotowanej przez p. Jarosława Cielebona, dotyczącą wydarzeń z 1918 r.w Łodzi.

Zmieniony ( 23.11.2007. )