Start arrow Aktualności arrow Święto Niepodległości
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Święto Niepodległości PDF Drukuj
Wpisał: Jarosław Cielebon   
06.11.2007.

9 listopada 2007r. godzina 1100 - duża sala gimnastyczna. Tłumy nieświadomych uczniów sprowadzone zostają przez nauczycieli i ustawione posłusznie w kolejności: klasy pierwsze, drugie, trzecie… Niektórzy (bardziej przytomni) zauważyli na wprost wejścia kilka staromodnych ilustracji i napis "1918 OBRAZY NIEPODLEGŁOŚCI". O nie! Apel. Pewnie znowu jakieś czytanki, wierszyki, melodie z czasów dinozaurów. A tu jeszcze polski trzeba spisać. Dobrze, że chociaż przepadnie ta, czy inna lekcja.


Dobra, zaczęło się.

- Całość BACZNOŚĆ! Poczet sztandarowy…wprowadzić!…Do hymnu.

OK, śpiewamy hymn, wszystkie 4 zwrotki. Nie ma wygłupów. Sztandar wychodzi i teraz się zacznie… Pod drabinkami czają się czytające - Sylwia Budziarek, Agnieszka Nowak i Marta Ślubowska z IIID, Ola Rybińska i Asia Skwarczyńska z IID a z nimi Ania Kmieć z IC.

Wychodzi pan od historii - niejaki Cielebon(d). Daje nam jakieś kartki z tekstami piosenek. (Jak daje, to bierzemy). Chce, żebyśmy pośpiewali! Tak, chciałbyś! Sam się człowieku powygłupiaj. Ale krzyczę jak inni, że będę śpiewać. To nic nie kosztuje a pokrzyczeć czasem zdrowo.
Dziewczyny czytają coś o I wojnie. Że straszna, że niszczyła fizycznie i psychicznie… Znowu mnie dopadnie jakaś chandra. A weekend był tak blisko…

Wtedy znowu wyszedł ten nasz  Bond od historii i znowu każe śpiewać o jakichś ziołach (O mój rozmarynie, czy inny tymianku). Słyszę, że niektórzy śpiewają. A może by i zamruczeć? Ale tak nie za głośno. Bez obciachu. Ale gdzie tam! Każe głośniej. Dobrze, ale nie za bardzo. Ma się ten honor. Chociaż właściwie to wyszło dosyć przyzwoicie. I humor troszkę jakby się poprawił.
Później dziewczyny czytają coś o Legionach Piłsudskiego, że tak wszyscy czekali na niepodległość. I znowu śpiewamy. Nie smętnie, raczej rzewnie, od serca - Wojenko, wojenko… Teraz to naprawdę nieźle nam poszło. Powiedziałem NAM? Tak, nam. Kiedy przerwał po drugiej zwrotce, po Sali przeszedł szum niezadowolenia. Chcemy jeszcze!

Znowu dziewczyny. Tym razem słuchamy o tym, co w zamian za wysiłek zbrojny Polsce ofiarowały strony walczące. No, nareszcie śpiew!
- Piechota, ta szara piechota! - śpiewa na całe gardło większa część sali. Melodia fajna, znana. Można dać czadu.

Ostatnia z dziewczyn czyta o wydarzeniach 11 listopada 1918 r. w Łodzi. W jaki sposób, gdzie i jak rozbrajano Niemców. A potem to już, kto mógł, to śpiewał głośniej niż na całe gardło.
- My, Pierwsza Brygada!!! Tak się rozbujaliśmy, że refren a'capella "zaśpiewał się" dwa razy. I… koniec imprezy. Z tekstem w ręku idziemy na lekcje, a po nich będziemy sobie wieczorem i przez kolejne dni wyśpiewywać na całe osiedle wiecznie żywe przeboje!

A co! Każdy ma prawo być patriotą. Nie koniecznie na smutno.

Dwa dni później, prowadzony dzielnie przez wymienionego wcześniej nauczyciela, nasz poczet sztandarowy w składzie: chorąży - Karol Filipczak i Adrian Listopad z IIE oraz "pocztówki" z klasy IB: Gosia Marciniak, Monika Ferdzyn, Ewelina Zielińska i Asia Kern - pomimo zimna - dzielnie reprezentował szkołę w Katedrze na mszy za Ojczyznę a później w dalszych uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Byliśmy, nie chwaląc się, jednym z ostatnich pocztów, który opuścił plac boju, kiedy inni od dawna grzali swoje skostniałe palce w cieple domowego ogniska.

 

Obchody zorganizowane zostały pod czujnym okiem p. Jarosława Cielebona
Obchody zorganizowane zostały pod czujnym okiem p. Jarosława Cielebona

Więcej zdjęć w galerii .

 

Dopisek administratora: przypominam o wspaniałej i jakże pouczającej prezentacji przygotowanej przez p. Jarosława Cielebona, dotyczącą wydarzeń z 1918 r.w Łodzi.

Zmieniony ( 23.11.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2019 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz