Start arrow Aktualności arrow Relacja z Konkursu Tischnerowskiego

Wpisał: Ewa Kowalska
18.11.2007.

Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy

Pod takim hasłem 16 listopada 2007 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi odbyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Oratorskiego. Celem spotkania uczestników zmagań konkursowych było odkrywanie wciąż żywej myśli prof. Tischnera.

W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół Tischnerowskich z Wadowic, Krakowa, Woli oraz przedstawiciele łódzkich liceów: II, IV, XII, XXVI, XXIX, XXXIII. Organizatora - XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi - reprezentowała uczennica kl. 3D - Aleksandra Szymankiewicz.

Gościem honorowym, pod którego patronatem odbył się Konkurs, był brat księdza profesora - Kazimierz Tischner - prezes Stowarzyszenia "Drogami Tischnera", Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich.

Nim jednak rozpoczęły się zmagania konkursowe w gmachu Tischnerowskiego liceum, uczestnicy przybyli z zaprzyjaźnionych Wadowic, Krakowa i Woli oraz goście - Maria TuchowskaWojciech Bonowicz - spotkali się na wspólnym obiedzie w słynnym Klubie Piotrkowska 97, który jest połączeniem restauracji, pubu, klubu muzycznego i niezwykle oryginalnych sal jadalnych. Wnętrze Klubu prezentował - specjalnie dla nich przybyły - przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Łodzi - Ryszard Bonisławski, który opowiadał o fresku zdobiącym sufit Sali Królewskiej. Są tam umieszczone portrety najbardziej znanych Łodzian, żyjących na przestrzeni wieków.

Z uwagi na stosunkowo duże opóźnienie pociągu i awarię autobusu, którymi podróżowali nasi Tischnerowscy Przyjaciele, nie mogliśmy pokazać im tego, co piękne w  Łodzi, ale wierzymy że to, co nie udało się w tym roku z pewnością ziści się w przyszłym.

Przebijając się przez rozkopane miasto - z uporem godnym lepszej sprawy - Jarek Cielebon i ks. Łukasz Tarnawski szczęśliwie dotarli wraz z uczestnikami do miejsca zmagań konkursowych. Uroczystość naszą zaszczycili swoją obecnością: ks. infułat Fijałkowski z Kurii Metropolitalnej w Łodzi, ks. Wiesław Jończyk proboszcz parafii Św. Kazimierza w Łodzi, dyr. ŁCDNiKP Janusz Moos, wizytator Łódzkiego Kuratorium Oświaty - Ewa Sobór oraz dziennikarz Radia Łódź - Alicja Juśkiewicz - miłośnik i propagator ks. prof. Tischnera w Łodzi.

Goście honorowi Konkursu

W jury zasiedli:

• Wojciech Bonowicz - najwybitniejszy znawca życia i myśli profesora, autor jego biografii oraz publikacji poświęconych filozofii naszego Patrona - oceniający język uczniowskich prezentacji,
  • Maria Tuchowska - zastępca prezesa Stowarzyszenia "Drogami Tischnera" - oceniająca oryginalność wystąpień,
  • dr Witold Glinkowski - pracownik naukowy Wydziału Filozoficznego UŁ, autor książek interpretujących poglądy prof. Tischnera - przyznający punkty za wartość merytoryczną wypowiedzi,
  • dr Joanna Błażejewska - pracownik naukowy Wydziału Filologicznego UŁ, oceniająca wartość retoryczną wystąpień uczestników oraz
  • Ewa Sztombka - nauczyciel języka polskiego w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi, doradca metodyczny ŁCDNiKP, współtwórca konkursu - czuwająca nad czasem prezentacji.

Jury Konkursu

Wystąpienia uczestników konkursu poprzedziło oficjalne przyjęcie dyrektora naszej szkoły - Pani Jolanty Swiryd do Rodziny Szkół Tischnerowskich. Była to jedyna w swoim rodzaju okazja, by ujrzeć dyrektora szkoły na kolanach, przyjmującego z rąk Ojca Rodziny chrzest, obdarowanego góralskim kapeluszem i oscypkiem.

Pani Dyrektor z oscypkiem

Zebranych urzekło wspomnienie  Kazimierza Tischnera o bracie - niezwykłe, poruszające a jednocześnie tak bardzo łopuszańskie, tak Tischnerowskie, wzbogacone wysłuchaniem fragmentu kazania ks. Józefa Tischnera pod Turbaczem.

Na niezwykłe podziękowania i uznanie zasługuje młodzież XXIII Liceum Ogólnokształcącego, która mimo długich konkursowych zmagań (blisko 3 godz.) - wytrwała do końca, co dostrzegli i podkreślili w swych wystąpieniach Ojciec Rodziny i Wojciech Bonowicz. "Byliście wspaniali!" -usłyszeli uczniowie.

W przerwie przeznaczonej na obrady jury Maria Tuchowska z gitarą w ręku uczyła wszystkich obecnych hymnu Rodziny. Było cudownie, śpiewnie, z przytupem, nawet ci, którym zasadniczo instrument nie przeszkadza, zapominali o tym i włączali się w śpiew na góralską nutę…

O 1930 nadszedł upragniony moment - ogłoszenie wyników!

I miejsce jury przyznało uczennicy XII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi Lidii Wnuk, miejsce II trafiło w ręce ucznia II Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym im ks. prof. Józefa Tischnera w Woli - Pawła Kak, ex aequo przyznano również cztery miejsca III - naszej uczennicy Aleksandrze SzymankiewiczSylwii Smacznej reprezentującej ZSZ nr 3 im ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie, Karolinie Tarantowicz z XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi oraz przedstawicielce XXXIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi Angelice Siniarskiej.

Zmagania konkursowe zakończyła uroczysta kolacja w gmachu naszej szkoły, podczas której uczestnicy mieli okazję porozmawiać z członkami jury i współzawodnikami. Wszyscy orzekli zgodnie, że było to niezwykłe, intelektualne spotkanie młodych ludzi z filozofią prof. Tischnera.

Porannym śniadaniem pożegnaliśmy naszych Tischnerowskich Przyjaciół, którzy i tym razem - z przygodami - wrócili w swoje rodzinne strony.

Cieszymy się, że mogliśmy zorganizować i uczestniczyć w przedsięwzięciu jakim była I edycja Konkursu Oratorskiego - "Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy". Składając serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, a szczególnie "tym od Tischnera", którzy nie zawiedli, mówimy: DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: cześć 1 i cześć 2.

Zmieniony ( 23.11.2007. )