Start arrow Aktualności arrow Relacja z Konkursu Tischnerowskiego
  bip

Konkurs Tischnerowski

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007

Dokumenty szkolne

PRZETARGI
Wykaz podręczników

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Logowanie

Znaczna część serwisu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Relacja z Konkursu Tischnerowskiego PDF Drukuj
Wpisał: Ewa Kowalska   
18.11.2007.

Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy

Pod takim hasłem 16 listopada 2007 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi odbyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Oratorskiego. Celem spotkania uczestników zmagań konkursowych było odkrywanie wciąż żywej myśli prof. Tischnera.

W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół Tischnerowskich z Wadowic, Krakowa, Woli oraz przedstawiciele łódzkich liceów: II, IV, XII, XXVI, XXIX, XXXIII. Organizatora - XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi - reprezentowała uczennica kl. 3D - Aleksandra Szymankiewicz.

Gościem honorowym, pod którego patronatem odbył się Konkurs, był brat księdza profesora - Kazimierz Tischner - prezes Stowarzyszenia "Drogami Tischnera", Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich.

Nim jednak rozpoczęły się zmagania konkursowe w gmachu Tischnerowskiego liceum, uczestnicy przybyli z zaprzyjaźnionych Wadowic, Krakowa i Woli oraz goście - Maria TuchowskaWojciech Bonowicz - spotkali się na wspólnym obiedzie w słynnym Klubie Piotrkowska 97, który jest połączeniem restauracji, pubu, klubu muzycznego i niezwykle oryginalnych sal jadalnych. Wnętrze Klubu prezentował - specjalnie dla nich przybyły - przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Łodzi - Ryszard Bonisławski, który opowiadał o fresku zdobiącym sufit Sali Królewskiej. Są tam umieszczone portrety najbardziej znanych Łodzian, żyjących na przestrzeni wieków.

Z uwagi na stosunkowo duże opóźnienie pociągu i awarię autobusu, którymi podróżowali nasi Tischnerowscy Przyjaciele, nie mogliśmy pokazać im tego, co piękne w  Łodzi, ale wierzymy że to, co nie udało się w tym roku z pewnością ziści się w przyszłym.

Przebijając się przez rozkopane miasto - z uporem godnym lepszej sprawy - Jarek Cielebon i ks. Łukasz Tarnawski szczęśliwie dotarli wraz z uczestnikami do miejsca zmagań konkursowych. Uroczystość naszą zaszczycili swoją obecnością: ks. infułat Fijałkowski z Kurii Metropolitalnej w Łodzi, ks. Wiesław Jończyk proboszcz parafii Św. Kazimierza w Łodzi, dyr. ŁCDNiKP Janusz Moos, wizytator Łódzkiego Kuratorium Oświaty - Ewa Sobór oraz dziennikarz Radia Łódź - Alicja Juśkiewicz - miłośnik i propagator ks. prof. Tischnera w Łodzi.

Goście honorowi Konkursu
Goście honorowi Konkursu

W jury zasiedli:

  • Wojciech Bonowicz - najwybitniejszy znawca życia i myśli profesora, autor jego biografii oraz publikacji poświęconych filozofii naszego Patrona - oceniający język uczniowskich prezentacji, 
  • Maria Tuchowska - zastępca prezesa Stowarzyszenia "Drogami Tischnera" - oceniająca oryginalność wystąpień,
  • dr Witold Glinkowski - pracownik naukowy Wydziału Filozoficznego UŁ, autor książek interpretujących poglądy prof. Tischnera - przyznający punkty za wartość merytoryczną wypowiedzi,
  • dr Joanna Błażejewska - pracownik naukowy Wydziału Filologicznego UŁ, oceniająca wartość retoryczną wystąpień uczestników oraz
  • Ewa Sztombka - nauczyciel języka polskiego w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi, doradca metodyczny ŁCDNiKP, współtwórca konkursu - czuwająca nad czasem prezentacji.

Jury Konkursu
Jury Konkursu
 

Wystąpienia uczestników konkursu poprzedziło oficjalne przyjęcie dyrektora naszej szkoły - Pani Jolanty Swiryd do Rodziny Szkół Tischnerowskich. Była to jedyna w swoim rodzaju okazja, by ujrzeć dyrektora szkoły na kolanach, przyjmującego z rąk Ojca Rodziny chrzest, obdarowanego góralskim kapeluszem i oscypkiem.

Pani Dyrektor z oscypkiem
Pani Dyrektor z oscypkiem

Zebranych urzekło wspomnienie  Kazimierza Tischnera o bracie - niezwykłe, poruszające a jednocześnie tak bardzo łopuszańskie, tak Tischnerowskie, wzbogacone wysłuchaniem fragmentu kazania ks. Józefa Tischnera pod Turbaczem.

Na niezwykłe podziękowania i uznanie zasługuje młodzież XXIII Liceum Ogólnokształcącego, która mimo długich konkursowych zmagań (blisko 3 godz.) - wytrwała do końca, co dostrzegli i podkreślili w swych wystąpieniach Ojciec Rodziny i Wojciech Bonowicz. "Byliście wspaniali!" -usłyszeli uczniowie.

W przerwie przeznaczonej na obrady jury Maria Tuchowska z gitarą w ręku uczyła wszystkich obecnych hymnu Rodziny. Było cudownie, śpiewnie, z przytupem, nawet ci, którym zasadniczo instrument nie przeszkadza, zapominali o tym i włączali się w śpiew na góralską nutę…

O 1930 nadszedł upragniony moment - ogłoszenie wyników!

I miejsce jury przyznało uczennicy XII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi Lidii Wnuk, miejsce II trafiło w ręce ucznia II Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym im ks. prof. Józefa Tischnera w Woli - Pawła Kak, ex aequo przyznano również cztery miejsca III - naszej uczennicy Aleksandrze SzymankiewiczSylwii Smacznej reprezentującej ZSZ nr 3 im ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie, Karolinie Tarantowicz z XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi oraz przedstawicielce XXXIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi Angelice Siniarskiej.

Zmagania konkursowe zakończyła uroczysta kolacja w gmachu naszej szkoły, podczas której uczestnicy mieli okazję porozmawiać z członkami jury i współzawodnikami. Wszyscy orzekli zgodnie, że było to niezwykłe, intelektualne spotkanie młodych ludzi z filozofią prof. Tischnera.

Porannym śniadaniem pożegnaliśmy naszych Tischnerowskich Przyjaciół, którzy i tym razem - z przygodami - wrócili w swoje rodzinne strony.

Cieszymy się, że mogliśmy zorganizować i uczestniczyć w przedsięwzięciu jakim była I edycja Konkursu Oratorskiego - "Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy". Składając serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, a szczególnie "tym od Tischnera", którzy nie zawiedli, mówimy: DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: cześć 1 i cześć 2.

 

Zmieniony ( 23.11.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2021 XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi (©2005-2007 Marszal ©2005-2007 Macieqqq ©Arkadiusz Gawełek)
unikalnych wizyt na stronie:
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Template BlueBusiness by luka@kujawa.biz